Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała o wyborze wykonawcy, który zajmie się opracowaniem dokumentacji przygotowawczej dla dróg ekspresowych S10 i fragmentu S50, a także połączenia Płocka z S10 poprzez drogę krajową nr 60.
W przetargu ogłoszonym przez GDDKiA najkorzystniejszą ofertę złożyło konsorcjum TPF (lider) – Databout (partner). Firmy te zajmą się opracowaniem dokumentacji przygotowawczej dla połączenia autostrady A1 od Włocławka do Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej (OAW) wraz z fragmentem S50. Konsorcjum wygrało obie części przetargu, proponując kwotę łączną ok. 22 mln zł.
– Zadaniem projektantów będzie opracowanie Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego (STEŚ) wraz uzyskaniem decyzji środowiskowych dla dróg ekspresowych S10 oraz fragmentu S50 (DK50 – S7) – wyjaśnia GDDKiA.
Przetarg i realizację dokumentacji podzielono na dwie części:
- odcinek przyszłej S10 na terenie woj. kujawsko-pomorskiego,
- pozostała część S10 i fragment S50 w granicach woj. mazowieckiego oraz połączenie S10 z Płockiem, poprzez DK60.
Wykonawca STEŚ na obie części trasy ma przygotować materiały i wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU). GDDKiA złoży je we właściwym organie, w celu przeprowadzenia postępowania administracyjnego, które zakończy się wydaniem decyzji środowiskowej. Rozwiązania, dla których zostaną wydane DŚU, na kolejnym etapie prac projektowych będą podlegały uszczegółowieniom.
Przypomnijmy, że GDDKiA opracowała Studium korytarzowe dla drogi ekspresowej S10 (odcinek Toruń – Warszawa) wraz z Obwodnicą Aglomeracji Warszawskiej, w którym zaproponowano cztery warianty korytarzy dla planowanej trasy, a efekty prac przedstawiono samorządom. Warto jednak pamiętać, że warianty S10 i S50 to jedynie osie korytarzy wskazane podczas opracowania Studium korytarzowego. Korytarze dla danego wariantu mają po ok. 5 km szerokości, z dodatkowymi poszerzeniami w miejscach, wymagających szerszych analiz. Docelowo pod przyszłą budowę drogi na odcinku szlakowym potrzebny będzie pas o szerokości ok. 100 m (nieco więcej w miejscach węzłów i MOP).
Droga ekspresowa S10 stanowi docelowy element sieci najważniejszych połączeń europejskich, tworzących Transeuropejską sieć transportową TEN-T. Inwestycja obejmuje budowę drogi ekspresowej S10 na terenie woj. kujawsko-pomorskiego o długości około 40 km i woj. mazowieckiego o długości około 80 km. Łączne to około 120 km. Planowana droga ekspresowa S10 połączy aglomerację bydgosko-toruńską z aglomeracją warszawską, zapewniając również powiązanie drogami szybkiego ruchu dla Płocka.

Nowy wiadukt i szersza wylotówka z Płocka. Rząd zwiększa środki na remont Wyszogrodzkiej
Panie Wyrębkowski.
Po raz pierwszy się z Panem zgadzam!!!
Jednak małe zastrzeżenie.
To jest dramat Ludzi ,którzy wybierają takich NIEUDACZNIKÓW w wyborach.
Apel
Płocku nasz kochany ,czy ciągle będziesz wybierał do rządzenia Ludzi,którzy są obciążeni negatywnymi Cechami historycznych Mazurów!?
Kulpa i spółka przestali mówić o przybliżeniu S10 do Płocka. Ewidentnie przygotowują już grunt pod porażkę w tym zakresie i promują informacje o dobrym połączeniu między S10 a miastem… Takich nędznych mamy polityków…
Wykonawca dokumentacji przygotowawczej???? Co to jest. Robimy przetarg i wszystko gwarancja i do przodu …zróbcie lepiej przejezdną 60-e 200 km 3 godziny?? A do Gdyni 300 km 2.20 …do różana zielone ludki wyskakują po ciemku z lasu i mówią że jest 50 ograniczenie kto ich sprawdzi???
Nasi samorządowi działacze i politycy łykają wszystko co im wpadnie!
A w Płocku nie chodzi o S-10 , która bedzie przechodziła ileś kilometrów od miasta i za Orlenem a prowadziła do Naruszewa, co w sytuacji konieczności zarzadzania kryzysowego i dla normalnego funkcjonowania miasta jest mało odpowiednie !!!
Płock i region płocki wymagają bardzo starannego zaplanowania przestrzennego i funkcjonowania a w tym stworzenie wewnętrznego i zewnętrznego systemu dróg dojazdowych, ewakuacyjnych i ratowniczych !!!!
Samorządy, razem z Mazowieckim Biurem Planowania Regionalnego, po wielu kadencjach nawet nie mają zdjagnozowanych uwarunkowań, problemów, atutów obszaru i koniecznych czynników rozwoju a cóż tu uczekiwać od nich perspektywicznych planów i strategii !!! Dla nich to wszystko jest abstrakcją lub „czarną magią” !!!
A wiele innych polskich miast korzysta z tego, że tu jest bierne czekanie co los przyniesie, gdy inni ciągną środki z Krajowego Funduszu Drogowego i Krajowego funduszu Kolejowego, które głównie powstają z opłaty paliwowej generowanej z cen paliw produkowanych przez płocki Orlen !!!
Dramat Płocka i płockiego regionu !!!!!!!
To dlaczego wszystkie miasta zabiegały lub zabiegają o bliskość dróg ekspresowych?
Jak zobaczę to uwierzę. Pytanie czy dożyję tej S10…
Płock najdłużej z wszystkich powiatów grodzkich czeka na drogę szybkiego ruchu, chociaż kandydaci na posłów i senatorów obiecywali nam ją i w roku 2015 i w roku 2019. Teraz mówi się o terminie końca budowy w roku 2030. Pytanie czy S10 będzie poprowadzona kilka kilometrów od miasta (tak jak w innych miastach) czy blisko 20 kilometrów jak wstępnie rekomenduje rządowa GDDKiA ? Niby bliska ekspresówka to interes wszystkich mieszkańców, ale wielu milczy. A płockie media boją się zadawać trudnych pytań decydentom z parlamentu, rządu, ministerstwa infrastruktury. Po cóż się narażać?! Tak samo jak ze smrodem z orlenu…
22mln za stos papierków ?