ADVERTISEMENT

Wybitny młody skrzypek zagrał z płocką orkiestrą [ZDJĘCIA]

ADVERTISEMENT

Piątkowy koncert Płockiej Orkiestry Symfonicznej przyciągnął miłośników mistrzowskiej gry na skrzypcach. A to za sprawą światowej klasy muzyka – Piotra Jasiurkowskiego, który wystąpił z płocką orkiestrą.

Piotr Jasiurkowski urodził się w 1987 roku w Lubinie. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął już w wieku siedmiu lat. Od września 1998 roku był studentem w klasie skrzypiec profesora Roberta Szredera, na studiach przygotowawczych w Konserwatorium Muzycznym w Maastricht (Holandia), do którego został przyjęty jako najmłodszy w historii tego instytutu. W 2009 roku uzyskał Bachelor Diploma, a w roku 2011 Master Diploma po recitalach, które w obu wypadkach komisja egzaminacyjna nagrodziła jednogłośnie tytułem „Cum laude”. Swoje umiejętności doskonalił również pod okiem znakomitych wirtuozów: V. Repin, H. Krebbers, Y. Kless oraz R. Tonenberg. Po zakończeniu studiów, w wieku 23 lat, otrzymał stanowisko profesora klasy skrzypiec w Konserwatorium Muzycznym w Maastricht (Holandia) , którą prowadzi wraz z Robertem Szrederem.

PowiązaneTematy

Artysta jest laureatem wielu konkursów w Polsce i za granicą. W 2002 roku został finalistą 11 Konkursu Eurowizji dla Młodych Muzyków w Berlinie, a w 2005 roku zwycięzcą Grachten Festival Competition w Amsterdamie. W listopadzie 2007 zdobył pierwszą nagrodę na prestiżowym konkursie skrzypcowym „International Kärtner Sparkasse Wörhersee Music Scholarship Competition” w Austrii.

W Płocku wystąpił z towarzyszeniem Płockiej Orkiestry Symfonicznej, pod batutą Jakuba Chrenowicza, wykonując: Uwerturę „Piękna Meluzyna” op. 32 F. Mendelssohna-Bartholdy, Koncert skrzypcowy e-moll op. 64 F. Mendelssohna-Bartholdy oraz IV Symfonię B-dur op. 60 L. van Beethovena.