REKLAMA

Wstrzymanie dostaw z Rosji nie zaszkodziło. ORLEN z większym zyskiem

REKLAMA

PKN ORLEN zaprezentował w piątek wyniki za II kwartał 2019 roku. Zysk operacyjny EBITDA wg LIFO wyniósł w tym okresie 2,7 mld zł, co oznacza wzrost o ponad 600 mln zł w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego. Jak podkreśla koncern, wynik ten wypracowano pomimo trudniejszego otoczenia makroekonomicznego.

19 lipca PKN ORLEN ogłosił wyniki za drugi kwartał 2019 roku. Zgodnie z wyliczeniami, zysk operacyjny EBITDA wg LIFO wyniósł 2,7 mld zł, a stało się tak pomimo spadku dyferencjału Brent/Ural o (-) 1,7 USD/bbl (r/r).

Na wzrost o ponad 600 mln zł w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku miały wpływ zarówno bardzo dobre wyniki segmentu downstream (na poziomie blisko 2 mld zł, co oznacza wzrost o ponad 400 mln zł [r/r]), jak i segmentu detalicznego, który wypracował 859 mln zł.

Podkreślmy, że pomimo czasowego wstrzymania dostaw ropy naftowej rurociągiem Przyjaźń, ORLEN w II kwartale przerobił 8,3 mt ropy, dzięki czemu odnotował wzrost wykorzystania mocy o 9 pp (r/r).

– Było to możliwe m.in. dzięki konsekwentnej dywersyfikacji kierunków dostaw, umożliwiającej elastyczność zakupową – tłumaczył Zbigniew Leszczyński, Członek Zarządu ds. Rozwoju PKN ORLEN. – Wysoki przerób ropy oraz wzrost konsumpcji (r/r) przełożyły się na wzrost sprzedaży o 2% (r/r) – dodał.

W II kwartale 2019 roku PKN ORLEN osiągnął:

 • 2,7 mld zł EBITDA wg LIFO, co oznacza wzrost o ponad 600 mln zł (r/r)
 • Wzrost łącznych wolumenów sprzedaży o 2% (r/r)
 • Wzrost wolumenów w detalu o 4% (r/r) oraz wzrost udziałów we wszystkich rynkach (r/r)
 • Wzrost przychodów o 9% (r/r).

Odnotowano też spadek modelowej marży downstream o (-) 1,3 USD/bbl (r/r). W tym czasie średni kurs PLN osłabił się względem EUR i USD. Na rynku polskim i czeskim odnotowano wzrost konsumpcji oleju napędowego i benzyny, przy jednoczesnych spadkach konsumpcji w Niemczech. Na Litwie konsumpcja benzyny wzrosła, a zużycie oleju napędowego spadło.W omawianym okresie, PKN ORLEN uruchomił instalację Metatezy w Płocku, umacniając pozycję lidera na rynku wytwórczym propylenu. Zgodnie z zapowiedziami, Koncern oddał również do użytku instalację PPF Splitter, której roczne moce produkcyjne to 80 tys. ton propylenu. Inwestycja jest pierwszym strumieniem petrochemicznym w litewskich Możejkach, wydłużającym łańcuch wartości.

Segment detaliczny w II kwartale 2019 roku wypracował wynik EBITDA wg LIFO na poziomie 859 mln zł, co oznacza wzrost o 182 mln zł (r/r). Do dobrego wyniku przyczynił się wzrost wolumenów sprzedaży, łącznie o 4% (r/r), w tym: w Polsce o 3%, w Czechach o 6%, na Litwie o 2% i w Niemczech o 6%. W tym czasie kontynuowano również konsekwentny rozwój oferty pozapaliwowej poprzez otwarcie 22 punktów gastronomicznych. Na koniec II kwartału 2019 roku funkcjonowało 2069 punktów, w tym 1673 Stop Cafe w Polsce, 282 Stop Cafe w Czechach, 23 Stop Cafe na Litwie oraz 91 Star Connect w Niemczech. Od kwietnia br. pierwsza stacja paliw Koncernu działa na rynku Słowackim pod marką Benzina.

Drugi kwartał br. Koncern zakończył wypracowanym wynikiem EBITDA wg LIFO na poziomie 83 mln zł, porównywalny do analogicznego okresu ubiegłego roku, przy średnim wydobyciu 17,8 tys. boe/d. W Polsce rozpoczęto wiercenie otworu Bystrowice OU-2, kontynuowano wiercenie otworu Czarna Dolna-1 oraz rozpoczęto prace przygotowawcze do wiercenia otworu Bystrowice OU-3. Na aktywach kanadyjskich rozpoczęto wiercenie 1 odwiertu, a 4 odwierty zostały poddane szczelinowaniu. Do produkcji zostały włączone 4 otwory na obszarze Kakwa oraz Ferrier.

– W II kwartale utrzymaliśmy silną pozycję finansową – podkreślił Wiesław Protasewicz, członek zarządu ds. finansowych PKN ORLEN. – Wypracowaliśmy 3,5 mld zł przepływów z działalności operacyjnej, przy nakładach inwestycyjnych około 1 mld zł, w efekcie czego zmniejszyliśmy zadłużenie netto na koniec drugiego kwartału o 2,7 mld zł, co daje dźwignię finansową na poziomie 6,6 procent – wyjaśniał.

Dodał również, że Walne Zgromadzenie zatwierdziło rekomendowaną przez Zarząd wypłatę dywidendy za 2018 r. w wysokości 3,5 zł na akcję.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 4

 1. Kapeć says:

  Ale troli zabolało. Plucie na firmę z Płocka jest ok? To teraz na Polskę! Unijne rafineria przerabiają ropę bez kominów i generują wyłącznie tlen… Szkoda mi was.

  • Łysy says:

   Ceny paliw w Płocku są najwyższe w kraju, skażenie z rafinerii też O jakich troli ci chodzi.?

 2. Płock wiochy moc says:

  Ceny paliw w Płocku najwyższe w Polsce Brawo Płock Brawo Orlen Jakość Orła Białego

 3. płockier says:

  A komin z parą wodną cały czas dymi!!. Nawet gdt ropa jest brudna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU