Władze Płocka podjęły już decyzję o zawieszeniu współpracy z miastami partnerskimi, które znajdują się w Rosji i Białorusi. O tym, czy współpraca zostanie zerwana, zadecydują radni podczas marcowej sesji. W geście solidarności z ukraińskim miastem, logo Żytomierza znalazło się na stronie internetowej Urzędu Miasta Płocka.
Logo Żytomierza obok płockiego
Od środy, w geście solidarności z ukraińskim miastem partnerskim Płocka, na stronie internetowej zostało umieszczone logo Żytomierza obok logo Płocka.
– Mieszkańcy naszego partnerskiego miasta w Ukrainie bronią swojej ojczyzny przed agresją Rosji i współpracującej z nią Białorusi. Potrzebują naszego wsparcia – zarówno materialnego, jak i duchowego. Wczoraj władze Żytomierza zwróciły się z prośbą o zamieszczenie nowego logo obrony Żytomierza na stronie internetowej Płocka. Dziękując za nasze zaangażowanie i dotychczasową pomoc, podkreślili jak ważna jest dla nich świadomość międzynarodowej solidarności z Ukrainą – wyjaśnia tę decyzję Urząd Miasta Płocka.

Zawieszenie współpracy z Mytiszczi i Nowopołockiem
Jak informowaliśmy, przewodniczący klubów radnych PiS i PSL w Płocku są zdecydowanie za zerwaniem współpracy z miastami partnerskimi, położonymi w Rosji i Białorusi. Przeciwny temu był (choć prywatnie) Krzysztof Krakowski, sekretarz miasta. Początkowo sceptycznie na łamach płockiej Gazety Wyborczej wypowiadał się na ten temat także prezydent Płocka, Andrzej Nowakowski.
Jak mówił 26 lutego (artykuł z 27 lutego br.): „Dziś nie mamy żadnych informacji, w jaki sposób ich mieszkańcy i władze podchodzą do kwestii związanych z agresją Rosji na Ukrainę. Jest wielu Rosjan, którzy swoją postawą, zachowaniem pokazują, że nie zgadzają się, nie akceptują obecnej sytuacji. Wysłali też deklaracje pomocy materialnej do miast partnerskich na Ukrainie”.
Teraz jednak zmienił zdanie. Zgodnie z komunikatem Urzędu Miasta Płocka, prezydent podjął decyzję o zawieszeniu porozumienia o współpracy partnerskiej Płocka z rosyjskim Mytiszczi i Nowopołockiem na Białorusi.
– Całym sercem jesteśmy z Ukraińcami, którzy niezłomnie, bohatersko i ofiarnie bronią swojej Ojczyzny. Chwała Ukrainie! Слава Україні! – przekazał Urząd Miasta Płocka.
Jak precyzuje Alina Boczkowska, kierownik Referatu Informacji Miejskiej, prezydent zawiesił współpracę i poinformował o tym pismem władze rosyjskiego Mytiszczi i białoruskiego Nowopołocka.
Mazowsze chce zerwać współpracę z obwodami rosyjskimi. Jak będzie w Płocku?
Radni: Chcemy wypowiedzenia umów partnerskich
Zawieszenie współpracy należy do kompetencji prezydenta, natomiast decyzję o zerwaniu współpracy może podjąć Rada Miasta Płocka. Zgodnie z umową, może to odbyć się za porozumieniem stron ze skutkiem natychmiastowym (wówczas radni obydwu miast muszą podjąć odpowiednie uchwały). Jeśli natomiast miasto partnerskie nie wyrazi zgody, to:
- z Mytiszczi – umowa zostanie rozwiązana po pół roku od wypowiedzenia przez nas umowy (decyzją Rady Miasta Płocka)
- z Nowopołockiem – umowa zostanie rozwiązana po 2 latach od wypowiedzenia przez nas umowy (decyzją Rady Miasta Płocka).
Nocny atak rakietowy na miasto partnerskie Płocka. Są ofiary, w tym dzieci [FILM, ZDJĘCIA]
W imieniu Radnych Klubu Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Płocka przewodnicząca Wioletta Kulpa już złożyła wniosek w sprawie jak najszybszego wypowiedzenia umów partnerskich Płocka z Mytiszczi i Nowopołockiem.
– Agresja Władimira Putina na Ukrainę, do której doszło nad ranem 24 lutego 2022 r. zrujnowała nasze bezpieczeństwo, bezpieczeństwo mieszkańców Ukrainy i całego świata. Jedność i solidarność z narodem ukraińskim jest naszym obowiązkiem i głośnym krzykiem przeciwko wojnie i jakimkolwiek chęciom zagrożenia autonomii i suwerenności innego państwa. To ludobójstwo, które odbywa się na naszych oczach, jest najgorszym czynem zbrodniczym od zakończenia II wojny światowej. Nie możemy stać obojętnie i przyglądać się dalszemu zabijaniu niewinnych ludzi – argumentują radni klubu Prawa i Sprawiedliwości.
Jak podkreślają, jedność w obliczu tak tragicznej zbrodni płynącej z Rosji i Białorusi musi spotkać się ze zdecydowanymi krokami.
– Do tej pory Władimir Putin posługuje się fałszywą propagandą, szantażem i kłamstwami kierowanymi do Rosjan i mieszkańców Białorusi. Uważamy, że wypowiedzenie umów z miastami partnerskimi Płocka w Rosji i na Białorusi jest potępieniem działań tych dwóch państw z jednej strony. Zaś z drugiej, to również nasz apel do wszystkich mieszkańców tych dwóch państw, aby w obliczu tak dramatycznych wydarzeń, wydawania rozkazu strzelania do dzieci i kobiet, spotkało się to z ich strony ze sprzeciwem i milionowym wyjściem na ulice pokazując, że dziś świat nie chce żadnej wojny – zaznaczają radni Prawa i Sprawiedliwości.
Podsumowują, że są z narodem ukraińskim modlitwą, dobrym słowem, ale przede wszystkim czynnie wspierają naród ukraiński, organizując pomoc materialną.


To była wojna UPA to był wytwór wojenny taka mieszanka trochę ZSRR trochę hitlerowskich Niemiec Polacy w jedwabnem też się nie popisali…
Ściema.
W czasie II wojny światowej Niemcy zabili pomiędzy 1,8 a 1,9 miliona polskich cywilów nie będących Żydami, w samym powstaniu warszawskim zginęło ponad 200 tysięcy Polaków. Do tego zamordowali prawie 6 milionów europejskich Żydów, jedną trzecią tej liczby, czyli ok. 2 miliony, stanowiły dzieci. Liczba polskich Żydów wśród ofiar szacowana jest na ok 3 mln osób.
Rzeź wołyńska – ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich przy aktywnym i częstym wsparciu miejscowej ludności ukraińskiej wobec mniejszości polskiej byłego województwa wołyńskiego II RP. Ofiarami mordów, których kulminacja nastąpiła w lecie 1943, byli Polacy, w dużo mniejszej skali Rosjanie, Ukraińcy, Żydzi, Ormianie, Czesi i przedstawiciele innych narodowości zamieszkujących Wołyń. Nie jest znana dokładna liczba ofiar, historycy szacują, że zginęło ok. 50–60 tys. Polaków.