REKLAMA

Wspólnie świętowali 60. urodziny… strażaków

REKLAMA

Było wielu znamienitych gości, dyplomy, odznaczenia i ciepłe słowa, kierowane pod adresem strażaków. A okazja do tego była nie byle jaka, bo 60-lecie powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Zągotach oraz wyświęcenie sztandaru, co dla jednostki było bardzo prestiżowym wydarzeniem.

PowiązaneTematy

Jednostka OSP Zągoty powstała w 1955 roku. Najpierw strażacy spotykali się w domach. W 1977 roku pobudowana została remiza strażacka, gdzie odbywały się imprezy dla mieszkańców wsi, a dochód z nich był przeznaczany na rozwój i doposażenie jednostki. Obecnie jednostka liczy 30 strażaków. Najstarszy stażem jest w niej Lucjan Paluszewski, który należy do OSP od 45 lat.

W samo południe, 22 sierpnia (sobota), plac przed świetlicą w Zągotach zapełnił się strażakami z całej gminy Bielsk, a także zaprzyjaźnionymi jednostkami z gminy ościennej. Na uroczystość przybyli także goście specjalni – marszałek Adam Struzik, poseł Piotr Zgorzelski, starosta płocki Mariusz Bieniek, przewodniczący rady powiatu Lech Dąbrowski, wójt gminy Bielsk Józef Jerzy Rozkosz, radni gminy Bielsk, a także komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej, Hilary Januszczyk.

Oczywiście, nie mogło zabraknąć na tak ważnym wydarzeniu mieszkańców Zągot, a także fundatorów sztandaru, którymi byli samorządowcy i właściciele firm, znajdujących się na terenie wsi. Warto nadmienić, że każdy, kto dołożył się do chorągwi, ma na drzewcu pamiątkowy gwóźdź, który wczoraj wszyscy symbolicznie wbijali.

– Bardzo serdecznie dziękuję wam wszystkim za poświęcenie i pracę na rzecz gminy oraz wsi. Za to, że jesteście darczyńcami dzisiejszego święta. Nie tylko strażacy, ale także wy, mieszkańcy Zągot. Dziękuję wszystkim darczyńcom. Jak się okazuje, nie brakuje ludzi, którzy mają dobre serca. Strażakom życzę owocnej pracy na rzecz Ochotniczej Straży Pożarnej – mówił do zgromadzonych na placu wójt gminy Bielsk.

Wielu jeszcze było w sobotnie popołudnie mówców, którzy dziękowali strażakom za trud i poświęcenie, za pracę społeczną na rzecz mieszkańców.– Serdecznie wam dziękuję za to, że niesiecie pomoc w każdej trudnej sytuacji życiowej. Władze Mazowsza przywiązują ogromną wagę do współpracy z Ochotniczymi Strażami Pożarnymi. Staramy się wspierać ten ruch finansowo i w ciągu ostatnich 10 lat widać ogromne zmiany, jeśli chodzi o sprzęt i doposażenie poszczególnych jednostek – mówił z kolei marszałek Mazowsza, Adam Struzik.

Głos zabrał również poseł Piotr Zgorzelski.

– Jest to dla mnie szczególnie ważne wydarzenie, z dwóch powodów. Po pierwsze, sam jestem członkiem ‎OSP‬, a po drugie, miałem okazję odwiedzić swoich wieloletnich sąsiadów – mówił poseł, który kilkanaście lat temu był wicewójtem Gminy Bielsk.

Po części oficjalnej, przyszedł czas na świętowanie. Nie byłoby w tym nic zaskakującego, gdyby nie to, że zągoccy strażacy na kilka dni przed uroczystością chodzili od domu do domu i zapraszali mieszkańców do udziału w imprezie. Każdy dostawał bilecik na darmowego grilla i grochówkę. Wspaniała inicjatywa, dzięki której uroczystość nabrała charakteru międzypokoleniowego. Przy stołach siedziały babcie, obok bawiły się małe dzieci, dalej sąsiad z sąsiadem z drugiego końca wioski. I za tę właśnie integrację środowiska zągoccy strażacy powinni dostać nie tylko złoty medal, ale i platynowy.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA

  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU