REKLAMA

Wsiadasz po kieliszku za kierownicę? Jesteś przestępcą!

REKLAMA

W miniony weekend policja zatrzymała aż ośmiu nietrzeźwych kierowców. Biorąc pod uwagę statystyki, możemy przypuszczać, że na drogach było ich znacznie więcej. Warto zdawać sobie sprawę, że nie jest to tylko kwestia bezmyślności tych osób – kierowanie w stanie nietrzeźwym jest przestępstwem.

Rzecznik płockiej policji, Krzysztof Piasek wyjaśnia, że wszyscy zatrzymani nietrzeźwi kierowcy stracili prawo jazdy, grozi im również kara do 2 lat pozbawienia wolności.

– Nietrzeźwy kierowca przede wszystkim stanowi bardzo duże zagrożenie dla innych użytkowników drogi, ale popełnia również przestępstwo, a co za tym idzie, jest przestępcą – tłumaczy rzecznik.

Co oznacza status przestępcy? – Najważniejsze jest zatrzymanie prawa jazdy na czas nie krótszy, niż trzy lata. Dodatkowo, w kodeksie karnym za przestępstwo prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwym przewidziana jest kara do 2 lat pozbawienia wolności. Kolejny problem dla nietrzeźwego kierowcy jest fakt wpisania go do Krajowego Rejestru Karnego. W Rejestrze figurują osoby, które zostały skazane przez Sąd prawomocnym wyrokiem za jakiekolwiek przestępstwo. Osoba figurująca w Rejestrze nie może mówić, że jest niekarana. Dostarczając gdziekolwiek zaświadczenie o niekaralności, w zaświadczeniu będzie adnotacja o karalności za przestępstwo – wyjaśnia Krzysztof Piasek.A te wszystkie konsekwencje są bardzo łagodne, jeśli weźmiemy pod uwagę, że siadając za kierownicą w stanie nietrzeźwym, możemy spowodować wypadek, zranić kogoś lub nawet zabić…

Dlatego funkcjonariusze apelują o zdrowy rozsądek do mieszkańców naszego miasta i powiatu, którzy posiadają prawo jazdy, ale i do tych osób, które widzą, że za kierownicę wsiada osoba nietrzeźwa.

– Nie czekajcie Państwo na tragedię. Nietrzeźwy kierowca na drodze to zagrożenie dla niego samego, ale także dla życia i zdrowia innych uczestników ruchu drogowego. Nie należy pozwalać pijanemu kierować pojazdem. Jeśli istnieje podejrzenie, że kierowca jest pijany, należy o tym poinformować policję. Obojętność może doprowadzić do tragedii. Za kilka kilometrów pijany kierowca może zabić! – ostrzega rzecznik płockiej policji.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU