REKLAMA

WOPR zachęca: Wpadnij do przerębla

REKLAMA

Oczywiście, jest to część szkolenia z zakresu ratownictwa i samoratownictwa lodowego, które w końcu odbędzie się, ze względu na mroźne dni. Rok temu było to niemożliwe – zima była zbyt łagodna.

PowiązaneTematy

Płocki WOPR już w najbliższą sobotę, 23 stycznia, zaprasza na płocki zalew Sobótka. Będzie można wówczas obejrzeć, ale i wziąć czynny udział, w szkoleniu z zakresu ratownictwa i samoratownictwa lodowego.

– Należy mieć świadomość, że wiedza statystycznego mieszkańca Polski na temat bezpiecznych zachowań na zamarzniętych zbiornikach wodnych jest praktycznie żadna – mówi Katarzyna Pydyn z płockiego WOPR. – Wciąż pokutuje przekonanie, że jeśli grubość pokrywy lodowej przekracza 10 cm, to jest to dowód na możliwość bezpiecznego przebywania na lodzie, a przecież wcale tak nie jest – dodaje.

Właśnie o tym będzie można usłyszeć w sobotę nad Sobótką, a dodatkowo – o sposobach przygotowania się do wejścia na lód, rodzajach akwenów wodnych na które można wchodzić zimą, sposobach użycia podręcznego sprzętu ratunkowego (sanki, szalik, gałąź, drabina, itp.), a także zachowaniu się w sytuacji załamania się lodu. – Bez wątpienia wiedza i umiejętności nabyte w trakcie szkolenia przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa na zamarzniętych zbiornikach wodnych – podkreśla Katarzyna Pydyn.Ci, którzy chcą na własnej skórze przetrenować jak wydostać się z lodowatej wody, mogą wziąć udział w szkoleniu na Sobótce od godziny 10.30. Wystarczy mieć przy sobie aktualne zaświadczenie od lekarza o stanie zdrowia, a także zabrać z domu jeden dodatkowy komplet rzeczy, w które zwykle ubieramy się zimą (czapka, rękawiczki, kurtka, bluza, bielizna spodnie, skarpety, buty) oraz plecak wyposażony w pas biodrowy i dwa duże worki foliowe, np. na śmieci (minimum 60-litrowe).

Chociaż prognozy na to nie wskazują, organizatorzy zastrzegają sobie jednak prawo odwołania szkolenia z powodów niesprzyjających warunków hydrometeorologicznych.

Organizację szkolenia wspiera Urząd Miasta Płocka, SITA Płocka Gospodarka Komunalna, PKN Orlen oraz Opel Budmat Auto. Od strony technicznej WOPR wspiera Zakładowa Straż Pożarna PKN Orlen.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA


  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU