Wojewódzki Szpital na… baterie

REKLAMA

Podczas czwartkowej konferencji pn. „Więcej miejsc pracy w regionie”, miało miejsce bardzo ważne wydarzenie dla naszego miasta, które już jesienią 2016 roku przyniesie wymierne korzyści dla Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku.

Mowa o bateriach słonecznych, które zostaną zamontowane na południowej ścianie głównego budynku szpitala. 10 września został w tej sprawie podpisany w Domu Technika list intencyjny.

PowiązaneTematy

– Jest to dobry przykład, jak radzić sobie z brakami energii w tych czasach, a szczególnie w gorących miesiącach, z jakimi mieliśmy do czynienia w sierpniu tego roku – zaczął konferencję prasową Waldemar Pawlak, poseł na Sejm RP. Energia odnawialna to nadal jeszcze w Polsce wielki, niezagospodarowany obszar i z dumą można powiedzieć, że Płock sięgnie po tę energię, a rodzimy szpital stanie się ośrodkiem badawczo-rozwojowym w naszym regionie. – Po pierwsze, zabudowanie budynku panelami słonecznymi poprawi wygląd i estetykę naszego szpitala. Po drugie, spowoduje zaoszczędzenie pieniędzy – mówił z kolei do dziennikarzy Stanisław Kwiatkowski, dyrektor szpitala.

szpital_baterieTo już drugi program z wykorzystaniem fotowoltaiki w szpitalu wojewódzkim. Na parkingu przed oddziałem płucnym montowana jest również bateria słoneczna – zakończenie tej inwestycji przewidywane jest na koniec 2016 roku, ale już jesienią szpital skorzysta z pierwszych efektów czerpania energii słonecznej. Baterie będą służyły m.in. do podgrzewania wody – w tej chwili miesięczny koszt, jaki ponosi szpital za dostarczanie ciepłej wody to 40-50 tysięcy złotych miesięcznie.

Natomiast baterie słoneczne, w sprawie których podpisano list intencyjny, a które mają być zamontowane na budynku szpitala, pozwolą na oszczędności związane z opłatami za energię elektryczną. Jej koszt miesięczny obecnie waha się od 70 do 100 tys. zł.

Jest także pomysł, aby energię słoneczną, która zostanie uzyskana w ten sposób, wykorzystać na klimatyzację sal dla pacjentów.

– Jeżeli to nam się uda, będzie to pionierskie wykorzystanie uzyskanej w ten sposób energii – kontynuował dyrektor placówki. – W moim odczuciu, budynek płockiego szpitala idealnie pasuje do tego typu rozwiązania – podsumował.

Jest to projekt pierwszy w Polsce, w który angażuje się spółka miejska.

– Nie chcemy czekać i już od przyszłego tygodnia zaczynamy pracę nad tym projektem. Jesteśmy w trakcie aplikowania na pierwszy etap tego wniosku. Będziemy korzystać z programu pn. „Horyzont 2010”, to są takie brukselskie środki, przeznaczone tylko i wyłącznie na coś, co jest innowacyjne – mówił dziennikarzom prezes Inwestycji Miejskich, Artur Biernat. Wyraził także nadzieję, że Inwestycje Miejskie będą promotorem dobrych zmian w Płocku.

Z kolei Adam Struzik, marszałek województwa, zwrócił uwagę na to, że szpital jest wojewódzki, a wykonawca jest spółką miejską.

– To pokazuje ten dobry sposób myślenia. Bardzo się cieszę, że spółka podjęła się wykonania tego innowacyjnego projektu – mówił z nieukrywanym zadowoleniem.

Dodajmy, że przewidywany koszt inwestycji to 20 milionów złotych.