„Wnuczek” kontratakuje

REKLAMA

W ostatnich dniach płocka policja zanotowała nasilenie działań oszustów metodą „na wnuczka”. W poniedziałek i wtorek odnotowano łącznie 8 prób dokonania oszustw tą metodą.

13 i 14 kwietnia oficer dyżurny KMP w Płocku został powiadomiony o telefonach do mieszkańców Płocka przez osoby, które przedstawiały się  jako oficerowie CBŚ. Osoby te próbowały uzyskać pieniądze, które miały być pomocne w zatrzymaniu przestępców. Czujni seniorzy nie dali się jednak nabrać i dzięki temu oszustwa nie doszły do skutku. W sprawach związanych z próbami tych oszustw, płoccy policjanci prowadzą ustalenia.

PowiązaneTematy

Policjanci przypominają seniorom, aby nie dać się nabrać na tego typu sztuczki. Tłumaczą również, że żaden funkcjonariusz, w związku z prowadzoną sprawą, nie będzie żądał od nich pieniędzy. Dodatkowo, mundurowi przypominają o zachowaniu szczególnych środków ostrożności przy korzystaniu z bankowości internetowej. Jest to o tyle wskazane, że oszuści coraz częściej starają się dokonywać kradzieży za pomocą Internetu. Jak to robią? Otóż przesyłają do właściciela konta komunikat z informacją, żeby dla zachowania bezpieczeństwa logował się na swoim koncie, używając kodu z karty kodów jednorazowych. W taki oto sposób, oszust  otrzymuje możliwość korzystania z danego konta, a co za tym idzie, dokonuje wypłaty pieniędzy.

Płoccy policjanci apelują również o zachowanie szczególnych zasad bezpieczeństwa. – W przypadku, gdy otrzymujemy podejrzane wiadomości lub prośby o przekazanie pieniędzy, poinformujmy o tym policję lub chociaż skonsultujmy się z innymi członkami rodziny – radzi Krzysztof Piasek, rzecznik płockiej policji. – Natomiast, gdy otrzymamy podejrzane informacje z banków, najlepiej potwierdzić je, dzwoniąc na infolinię danego banku – dodaje.