REKLAMA

Właściciele terenów, na których powstanie CPK przeniosą się do Płocka?

REKLAMA

CPK to jeszcze pieśń przyszłości, jednak przygotowania już trwają – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi ogłosił wykaz gmin i miast, które będą oferowane tym osobom, od których wykupione zostaną działki pod budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego. Wśród 264 gmin znajdują się również te, leżące na terenie powiatu płockiego, jak i Miasto Płock.

Centralny Port Komunikacyjny ma powstać na powierzchni około 3 tys. hektarów, na terenie trzech gmin: Baranów, Teresin i Wiskitki. Zanim więc rozpocznie się inwestycja, konieczny jest wykup działek. Do tego z kolei musi powstać plan generalny CPK, tak, aby ustalony został jego szczegółowy obszar. Ze względu na to, że opracowanie planu generalnego ma dopiero zostać zlecone (prawdopodobnie jeszcze w tym roku), trzeba zakładać, iż na operację wykupu gruntów spółka odpowiedzialna za budowę CPK ma jeszcze sporo czasu.

Niemniej, powstał już projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie gmin, dla których będą sporządzane wykazy nieruchomości Skarbu Państwa. Nieruchomości te będą przeznaczone na zamianę dla właścicieli działek, na których powstanie Centralny Port Komunikacyjny.

Nie tylko linia kolejowa, ale i droga dla Płocka w planach CPK

Jak czytamy w uzasadnieniu rozporządzenia, minister zleca sporządzenie wykazów nieruchomości skarbu państwa, natomiast wykonać to będą musieli starostowie powiatów i prezydenci miast, wskazanych przez ministra, a także dyrektor generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, prezes Agencji Mienia Wojskowego, nadleśniczowie oraz prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości.

W zestawieniu, przekazanym przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, znalazły się tereny skarbu państwa, które leżą na terenie 2.176 gmin. Minister rolnictwa określił, że najbardziej atrakcyjne dla potencjalnych właścicieli będą tereny położone w promieniu około 80 km od planowanego miejsca inwestycji.

Projekt CPK wg pracowni Biuro Zaha Hadid, materiały prasowe

Po zastosowaniu tego kryterium okazało się, że teren obejmuje część województw mazowieckiego i łódzkiego, łącznie 264 gmin.

Z powiatu płockiego wyznaczono tereny gmin: Drobin, Gąbin, Bielsk, Bodzanów, Brudzeń Duży, Bulkowo, Łąck, Nowy Duninów, Słubice, Słupno i Stara Biała. Wśród czterech miast z województwa mazowieckiego znalazły się Płock i Warszawa, a z łódzkiego Łódź oraz Skierniewice.Teraz projekt rozporządzenia skierowano do konsultacji międzyresortowych, zostanie skierowany też do konsultacji m.in. z Radą Dialogu Społecznego, Krajowej Rady Izb Rolniczych czy NSZZ „Solidarność”.

Jak argumentuje minister rolnictwa, wskazanie gmin, dla których będą sporządzane wykazy nieruchomości Skarbu Państwa, pozwoli na przygotowanie obszaru inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego oraz stworzenie zasobu, umożliwiającego dokonywanie sprawnej i skutecznej zamiany nieruchomości.

Jaki wpływ na Płock będzie miała budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego?

Centralny Port Komunikacyjny (CPK) „Solidarność” ma być węzłem transportowym opartym na zintegrowanych ze sobą węzłach: lotniczym i kolejowym. Port lotniczy „Solidarność” ma powstać w miejscowości Stanisławów w gminie Baranów, 40 km od Warszawy. Przyjęte harmonogramy zakładają zakończenie podstawowego procesu inwestycyjnego do 2027 r.

Inwestycja w tory kolejowe ma zapewnić szybki dojazd do CPK z terenu całego kraju. Z największych miast Polski do Portu dojazd koleją ma trwać 2-2,5 godziny, z centrum Warszawy do CPK – 15 minut.

Płock ma znaleźć się na trasie tzw. Szprychy nr 1 (Pomorze, Kujawy):
< CPK – Płock – Włocławek – Grudziądz – Tczew –Trójmiasto (CMK Północ) – Lębork – Słupsk.

Inwestycja ma dotyczyć również przebudowy autostrady A2 czy dokończenia budowy Autostradowej Obwodnicy Warszawy, powstać ma też nowe miasto między Warszawą a Łodzią.

Koncepcja CPK według pracowni Foster Partners, materiały prasowe

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 12

 1. Anonim says:

  Pisiory mają plan niczym w Dubaju i bardzo utopijny projekt ,ale taka ich rola co to mialo juz nie byc w Polsce setki tys mieszkan dla mlody itp. A teraz nagle cale miejscowość chca wysiedlac nowe miasto od podstaw budować do tego wszystkiego wspolpraca z UE jest nadwyraz owocna więc pieniądze na ten farmazon chyba będą sami drukować tak jak kiedyś robili to dzialacze za PRLu

  • Gonzo says:

   Lepiej zapierd.lic pieniadze i nic nie wybudować jak robiło PO przez 8 lat.

   • Cris says:

    Gonzo, nic się nie budowało przez 8 lat? Może odpal google i sprawdź statystyki,bo bredzisa na maksa.
    Kradli? To czemu ten cudowny rząd nikogo pod trybunał stanu nie postawił?
    Ech typowy Polaczek – gdzieś coś ktoś powiedział to powiela dalej choć glupoty

   • Gonzo says:

    Cris typowy pożyteczny idioota o mentalnosci wasala.

 2. Tryg says:

  To są bajki dla naiwnych. Pis bedzie wnioskował do UE a fundusze na 12 „szprych” do CPK. Na pewno je tam dostaną….. tak jak i miala być kolej duźych prędkości lub elektrownie jądrowe

  • Baron says:

   Dzieciaku, za dużo TVN ;) Kolej dużych prędkości to właśnie z CPK a el. atomową to Tusk się zajmował i nawet lokalizacji nei znalazł ;)

 3. Mieszkaniec Baranowa says:

  Będziecie musieli nas na taczkach wynosić, bo nie damy się tak wrobić.

  • Mieszkaniec gminy bielsk says:

   Nie damy się wynieść z domu

   • mk84 says:

    Ładnie byśmy wyglądali gdyby mówili tak mieszkańcy małej wioski rybackiej Gdynia w 1920 r. Obecne miasta to w większości tereny wywłaszczone. Z takim myśleniem lewobrzeżna Warszawa kończyłaby się na Śródmieściu.

 4. do kon says:

  Idz byc ‚inteligentny’ gdzie indziej.

 5. Koń says:

  Do śmierdzącego Płocka, to raczej niewielu będzie chciało się przenieść.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU