REKLAMA

Wkrótce otwarcie fryzjerów, usług kosmetycznych i restauracji

REKLAMA

Ministerstwo rozwoju opracowuje wytyczne, dzięki którym na nowo otwarte mogą być usługi kosmetyczne i fryzjerskie, a także restauracje. Zasady otwarcia mają zostać opublikowane jeszcze w tym tygodniu.

Jak zapowiedziało ministerstwo rozwoju, usługi kosmetyczne i fryzjerskie mają ruszyć w trzecim etapie odmrażania polskiej gospodarki.

PowiązaneTematy

– Chciałabym, aby usługi beauty mogły być świadczone możliwie szybko, ale przy zachowaniu wszelkich standardów higieny i bezpieczeństwa pracy w tym trudnym dla całego społeczeństwa i polskiej gospodarki czasie – powiedziała wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. – Dlatego już od kilku tygodni prowadzimy intensywny dialog z przedstawicielami tej branży. Mamy nadzieję, że dynamika zachorowań w naszym kraju z tygodnia na tydzień będzie coraz słabsza, co umożliwi otwarcie branży. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie premier Morawiecki – zapowiedziała Jadwiga Emilewicz.

Ministerstwo, w porozumieniu z przedstawicielami branży kosmetycznej i fryzjerskiej, opracowuje wytyczne, które mają pomóc i ułatwić wykonywanie pracy.

Decyzję rządu o bliskim otwarciu salonów fryzjerskich poprzedziły szerokie konsultacje z udziałem ekspertów, którzy wspólnie poszukiwali rozwiązań, pozwalających na bezpieczny powrót do pracy przedsiębiorców branży fryzjerskiej i kosmetycznej, mimo trwającej pandemii COVID-19. W wyniku tych konsultacji, powstał zestaw praktycznych wytycznych i procedur, których stosowanie pozwoli podjąć pracę z zachowaniem bezpieczeństwa.

Na odmrożenie branży beauty czeka wiele osób. Gabinety kosmetyczne czy fryzjerskie zostały zamknięte z dnia na dzień, w wyniku czego przedsiębiorcy zostali z piętrzącymi się rachunkami i zobowiązaniami pracowniczymi przy zerowych dochodach.Ministerstwo rozwoju zapowiedziało, że jeszcze w tym tygodniu na stronie internetowej opublikuje wytyczne dla branż, które mają być odmrożone w drugiej połowie maja, czyli m.in. salonów fryzjerskich, kosmetycznych, a także restauracji.

Minister Emilewicz zastrzegła jednak, że odmrożenie tych branż nastąpi, jeśli wszystko będzie przebiegało zgodnie z planem i nie będzie skoku nowych zakażeń.

Ustalenia zawarte w wytycznych mają dotyczyć m.in. liczby osób na metr kwadratowy w restauracjach, czy ogródkach restauracyjnych, liczbę osób przy stolikach, zasady dezynfekcji stanowisk w zakładach fryzjerskich, kosmetycznych, liczby osób w gabinecie, odległości między nimi czy w jaki sposób będzie musiało być przygotowane stanowisko.

Według danych na koniec marca br., 87.505 podmiotów gospodarczych deklarowało prowadzenie działalności zaliczanej do kategorii „Fryzjerstwo i pozostałe zabiegi kosmetyczne”. Stanowią one blisko 2,2% ogólnej liczby podmiotów gospodarki narodowej znajdujących się w rejestrze REGON. Spośród nich aż 99,6% stanowią mikrofirmy.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA

  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU