REKLAMA

Wioletta Kulpa: Dlaczego Prezydent dzieli mieszkańców? Pracownicy urzędu uprzywilejowani?

REKLAMA

Radna Wioletta Kulpa podniosła w interpelacji kwestię ustalenia abonamentu za parkowanie na dziedzińcu ratusza. Zgodnie z Zarządzeniem Prezydenta Płocka, płatność miesięczna za parkowanie w tym miejscu wynosi 150 zł, natomiast każdy przedsiębiorca w strefie płatnego parkowania i jego pracownik, zapłaci co najmniej 240 zł.

– Proszę o wyjaśnienie na jakiej podstawie i w związku z jakimi wyliczeniami ustalony został abonament miesięczny za zajęcie miejsca postojowego dla samochodu osobowego przez pracowników Urzędu, za zgodą Sekretarza Miasta Płocka, w wysokości 150 zł miesięcznie – pyta w interpelacji Wioletta Kulpa. – Pracownicy ratusza oraz osoby prowadzące działalność gospodarczą na terenie objętym strefą płatnego parkowania, za pozostawienie samochodu w strefie zmuszeni byliby do uiszczenia miesięcznej opłaty w wysokości ok. 240-260 zł – tłumaczy przewodnicząca płockiego Prawa i Sprawiedliwości.

– Wobec powyższego, proszę o wyjaśnienie, na jakiej postawie ustalona została w ww. zarządzeniu opłata abonamentowa oraz dlaczego Prezydent Miasta Płocka dzieli mieszkańców gminy i pracowników Urzędu na bardziej uprzywilejowanych z prawami do niższych opłat abonamentowych i innych, którym polecono zastosowanie się do Uchwały Rady Miasta Płocka – wnioskuje Wioletta Kulpa.

O jaki zapis w zarządzeniu chodzi? Otóż w zarządzeniu nr 2287/2016 z 29 lipca 2016 czytamy, że: „Korzystanie z dziedzińca Urzędu przy pl. Stary Rynek 1 w celu zajęcia miejsca postojowego dla samochodu osobowego przez pracowników Urzędu, którym zgodę wyraża Sekretarz Miasta Płocka, odbywa się na podstawie abonamentu miesięcznego, po uiszczeniu płatnej z góry opłaty w wysokości 150,00 złotych brutto”.

Strefa płatnego parkowania obejmie jednak również przedsiębiorców

Zarządzenie uwzględnia także bezpłatne postoje, które przysługują przedstawicielom instytucji kontroli, posłom i senatorom, przewodniczącemu i wiceprzewodniczącym Rady Miasta Płocka, przedstawicielom miast partnerskich i delegacji zagranicznych, przedstawicielom podmiotów wynajmujących pomieszczenia urzędu w ramach organizowanego szkolenia, konferencji, uroczystości lub imprezy na placu na Starym Rynku. Do korzystania z dziedzińca do 30 minut dziennie, bez uiszczania opłaty, są uprawnieni natomiast kierowca samochodu osobowego i goniec, będący pracownikami Urzędu, najemca prowadzący punkt gastronomiczny w Urzędzie, wykonawcy świadczący dostawy, usługi i roboty budowlane na rzecz Urzędu.Przypomnijmy, że za pozostawienie auta w płatnej strefie parkowania pierwsze 30 minut parkowania będzie bezpłatne, za pierwszą godzinę zapłacimy 2 zł, za drugą godzinę 2,40 zł, za trzecią godzinę 2,80 zł, a za czwartą i każdą następną godzinę – 2 zł. Parkowanie pomiędzy godziną 8 a 17 będzie kosztowało nas jednorazowo 12 zł.

Oznacza to, że jeśli pracujemy między godz. 8 a 17, za parkowanie zapłacimy miesięcznie ok. 240 zł (przyjmując 22 dni robocze). Jeśli jednak pracujemy w innych godzinach, to łącznie za 8 godzin pracy zapłacimy 17,20 zł, co miesięcznie da kwotę 378,40 zł.

Różnica w opłatach jest więc faktycznie spora, bo przedsiębiorcy zapłacą minimum 90 do nawet 228,40 zł więcej niż pracownicy urzędu miasta, którzy zaparkują na dziedzińcu ratusza.

A jak wyjaśnia tę różnicę Urząd Miasta Płocka? – Dokonano rozeznania w zakresie wysokości opłat abonamentowych za parkowanie samochodów osobowych na terenie miasta Płocka – odpowiada Krzysztof Krakowski, sekretarz miasta. – Średnio koszt miesięcznego abonamentu na parkingu wynosi ok. 100,00 zł brutto – twierdzi.

Argumentem za ustaleniem kwoty 150 zł jest również to, że: – (…)pracownicy będą ponosić opłaty za postój samochodu w każdym miesiącu, bez jej pomniejszania z powodu: nieobecności w pracy, urlopu, zwolnienia lekarskiego czy wyjazdu służbowego – tłumaczy sekretarz, podkreślając, że zarówno pracownicy Urzędu Miasta, jak i wszyscy płocczanie mogą również korzystać z parkingów, których dotyczy interpelacja radnej Kulpy.

 

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 5

 1. Anna says:

  a ile miejsc jest na dziedzińcu ? z 10 max 12. zwykły szary pracownik nigdy nie otrzyma zgody na parkowanie na dziedzińcu tylko będzie płacił jak inni mieszkańcy.

  • Error says:

   Nie ważne ILE, ważny jest sam fakt. Podmiot który wymyślił strefy, wymyślił również, że sam będzie płacił mnie,. To fatalne i nieetyczne.

 2. Artur says:

  „pracownicy będą ponosić opłaty za postój samochodu w każdym miesiącu” a to jest jakas umowa roczna? Petro, sprawdziliście? Czy jak planuje pracownik urlop to moze nie płacić?

 3. Anna says:

  To 3 tys. różnicy w opłatach na korzyść urzędnika rocznie a na niekorzyść pracownika firmy.

 4. Prezes says:

  Czyli urzędnik będzie płacił 1/3 tego co prywatny przedsiębiorca. Widać to już kwestia wydajności pracy… I jeszcze coś zakładamy tutaj że przedsiębiorca teleportuje się z auta wprost do firmy i nazad. Bo ten czas co idzie do pracy – też trzeba doliczyć. Wyjdzie 400 co miesiąc jak nic.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Popularne Dyskusje

Reklama

Przeczytaj

REKLAMA

 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU