Wieczerza paschalna w płockim muzeum

REKLAMA

O czym śpiewał na ulicach Płocka Liber Tauba i jak obchodzone jest święto Paschy? Na te pytania płocczanie będą mogli znaleźć odpowiedź już 14 kwietnia w Muzeum Żydów Mazowieckich.

Pascha, po hebrajsku – פסח – Pesach, oznacza „przejście”. Jest to najważniejsze święto żydowskie, upamiętniające wyjście Izraelitów z Egiptu. Wydarzenie to, uważane jest za najważniejsze w historii żydowskiej, ponieważ to właśnie po uwolnieniu z niewoli egipskiej zaczęła się narodowa historia Żydów. Jest to bardzo radosne święto, ważne również dla chrześcijan, gdyż ostatnia wieczerza była wieczerzą paschalną.

PowiązaneTematy

Przy okazji poniedziałkowej uroczystości obchodzonej w płockiej synagodze, zostaną również zaprezentowane po raz pierwszy piosenki płockiego Żyda – Libera Tauba. Ten nieżyjący już artysta nagrywał utwory, które słyszał i sam śpiewał je na ulicach przedwojennego Płocka. Jest to o tyle ciekawe, że robił to domowym sposobem, co w tamtych latach nie było takie proste. Nagrania zachowały się dzięki dzieciom płocczanina. Mieszkający w Izraelu Chana i Avram, przekazali spuściznę po ojcu płockiemu muzeum, a organizatorzy uznali, że początek święta Paschy będzie idealną okazją do zaprezentowania utworów.

Święto Paschy odbędzie się w Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku, 14 kwietnia (poniedziałek) o godz. 18 przy ulicy Kwiatka 7. Wstęp jest wolny.