REKLAMA

Więcej energii w Orlenie. Dwie inwestycje w Płocku

REKLAMA

PKN Orlen dołączy do wytwórców energii elektrycznej na potrzeby Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Podczas piątkowej konferencji prasowej, przedstawiono dwie inwestycje, dzięki którym zostanie to zrealizowane.

Dziennikarzy na teren PKN Orlen zaprosił płocki koncern oraz Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE). Podczas spotkania zaprezentowano dwie nowe inwestycje, które zapewnią koncernowi dołączenie do grona wytwórców energii elektrycznej na potrzeby Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Są to największa elektrociepłownia gazowo-parowa w Polsce o mocy elektrycznej blisko 600 MWe i cieplnej 530 MWt oraz stacja elektroenergetyczna 400/110 kV, które stanowić będą ważne źródło zasilania północnej i centralnej Polski.

Fot. PetroNews

Podczas wizyty, przedstawiciele mediów mogli zobaczyć końcową fazę procesu inwestycyjnego bloku gazowo-parowego w zakładzie produkcyjnym koncernu, zaprezentowano również należącą do PSE stację elektroenergetyczną 400/110 kV Płock, która została rozbudowana pod kątem wyprowadzania mocy z nowego bloku kogeneracyjnego.

– Obie inwestycje stanowią niezwykle ważne elementy w procesie zapewnienia odpowiedniego poziomu dostaw energii elektrycznej w centralnej Polsce, co ma szczególne znaczenie w kontekście rosnącego zapotrzebowania na energię elektryczną. Przypomnijmy, iż pod koniec czerwca odnotowano w Polsce rekordowe zapotrzebowanie na energię elektryczną, wynoszące w szczycie ponad 22 883 MW – mówili na spotkaniu inwestorzy.

Stacja Elektroenergetyczna Płock

Stacja elektroenergetyczna 400/110 kV Płock została rozbudowana w celu przyłączenia do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego (KSE) na napięciu 400 kV linii wyprowadzającej moc z nowego bloku PKN Orlen.– Dzięki rozbudowie stacji do KSE, będzie można wprowadzić z płockiego zakładu do 600 MWe. Synchronizację połączenia zaplanowano na III kwartał. Komercyjne wykorzystanie mocy będzie możliwe na przełomie roku  i pomoże zbilansować jej poziom w KSE. Inwestycję udało się zrealizować bez długotrwałych wyłączeń, stanowiących dodatkowe obciążenie dla systemu szczególnie w północnej części kraju – mówił Arkadiusz Ciesielski z biura prasowego koncernu.

Fot. PetroNews

Wybudowane i zmodernizowane pola rozdzielni 400 kV pozytywnie przeszły próby napięciowe i obciążeniowe. Została także potwierdzona gotowość do podania napięcia na wybudowaną linię blokową PKN Orlen. Oprócz planowanego wyprowadzenia mocy z bloku płockiego koncernu, poprzez stację energetyczną Płock wyprowadzana jest także moc z elektrowni Bełchatów linią 400 kV Rogowiec – Płock. Znaczna część mocy przesyłana jest w kierunku północno-zachodnim do stacji 400/220/110 kV Grudziądz, pozostała do stacji 400/220/110 kV Ołtarzew.

Blok gazowo-parowy

Należąca do PKN Orlen elektrociepłownia, w której została usytuowana najwyższej klasy turbina gazowa, będzie najbardziej wydajnym obiektem w Europie Środkowo-Wschodniej, dostarczającym energię elektryczną oraz parę technologiczną. Na terenie płockiej CCGT zakończono już budowę linii blokowej 400 kV oraz wykonano próbę ciśnieniową kotła z wynikiem pozytywnym.

– Zakończono także płukanie układu olejowego, a Turbozespół został uruchomiony na obracarce. W ostatnim czasie po raz pierwszy podano również napięcie na blok gazowo-parowy od strony linii 400 kV. Rozpoczęcie tzw. „gorącego rozruchu”, co jest rozumiane także jako „pierwszy ogień” na turbinie gazowej, zaplanowane zostało na sierpień. Przewidywany termin oddania bloku w Płocku do eksploatacji to przełom 2017/2018 – mówili pracownicy koncernu.

Fot. PetroNews

Nowoczesna technologia kogeneracji zastosowanej w bloku gazowo-parowym w Płocku, oparta o gaz ziemny, czyli surowiec przyjazny dla środowiska i korzystny z punktu widzenia emisji CO2, jest zbliżona do zastosowanej w bloku CCGT we Włocławku. Obie jednostki będą cechowały się wysoką sprawnością, niskim wpływem na środowisko oraz wysokim stopniem wykorzystania w ciągu roku.

– Wolumen energii elektrycznej wytworzonej w Płocku wielkości 3 TWh zostanie skierowany do sprzedaży zewnętrznej na rynku krajowym. Natomiast wytworzona para będzie w całości konsumowana przez aktywa produkcyjne Grupy ORLEN oraz lokalnych odbiorców – informował Arkadiusz Ciesielski.

Kontrakt na blok gazowo-parowy w Płocku, którego prace budowlane rozpoczęto w 2015 roku, koncern zawarł z konsorcjum Siemens. Równocześnie z podpisaniem umowy na budowę, PKN Orlen podpisał umowę na serwis głównych urządzeń bloku, która będzie obowiązywać około 12 lat od rozpoczęcia eksploatacji elektrociepłowni.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU