REKLAMA

Widzieliście Płockie Ogrody Światła z lotu ptaka?

REKLAMA

Jak z lotu ptaka wyglądają Ogrody Światła? Jak i z kim największy lokalny pracodawca konsultuje działania dla mieszkańców Płocka? Kto popędzi i czym w rajdzie Dakar? To i jeszcze więcej w nowym materiale filmowym Studia Grupy ORLEN.

Płockie Ogrody Światła

Pięknie i kolorowo było na Placu Narutowicza podczas pierwszej edycji Płockich Ogrodów Światła. Teraz odmienione zostało całe Wzgórze Tumskie.

Baśniowy świat Królowej Śniegu został stworzony z tysięcy światełek, a zachwycać płocczan będzie do 7 stycznia przyszłego roku, każdego dnia po zachodzie słońca.

– PKN ORLEN w ramach akcji „ORLEN dla Płocka” po raz drugi zorganizował Płockie Ogrody Światła – mówiła podczas otwarcia Wioletta Kulpa, delegat Prezesa PKN ORLEN ds. społeczności lokalnej. – Jest to kolejne działanie w ramach działań CSR na rzecz społeczności lokalnej, które zaproponowaliśmy mieszkańcom. Rzeczywiście, one są w tym roku jeszcze większe, niż były w roku ubiegłym. Mam nadzieję, że będzie to fantastyczny prezent nie tylko na okres świąteczny, ale i również po nowym roku, do 7 stycznia, kiedy będzie to zachęcało do spędzania czasu w gronie rodzinnym – dodała Wioletta Kulpa.

Rozświetlenie ponad 200 tys. punktów, tworzących efektowną instalację na Wzgórzu Tumskim, zobaczyło w momencie ich uruchomienia ponad 8 tysięcy osób.

ORLEN Team gotowy na Dakar

ORLEN Team i Rajd Dakar to marki nierozerwalne ze sobą od lat. Podczas konferencji prasowej, na niespełna miesiąc przed najtrudniejszym rajdem świata, poznaliśmy plany ORLEN Teamu na pierwsze styczniowe tygodnie.

Najbliższa edycja Rajdu Dakar będzie jubileuszowa, bo już 40. ORLEN Team będzie tam obecny dzięki załodze samochodowej. Trudne odcinki będą pokonywali Kuba Przygoński, pilotowany przez Toma Colsoula.

– Ten Dakar zapowiada się, jak zwykle, ciężki – przyznaje Kuba Przygoński. – Na pewno zaczynamy od Peru, będą to odcinki po wydmach, po piasku. Przez 6 dni będziemy jechali cały czas poza trasą, nie będzie żadnych szlaków, więc będzie trudna nawigacja, trudny teren, trzeba będzie być bardzo czujnym – mówi zawodnik ORLEN Team. – W Boliwii będziemy na wysokości 3 tysięcy metrów przez trzy dni, co jest trudne dla organizmu i samochodów, no i wjeżdżamy do Argentyny, gdzie będzie na pewno deszcz, będzie bardziej zielono. Ostatnich kilka odcinków będzie na pewno bardzo trudnych – dodaje Kuba Przygoński.

Dla Kuby Przygońskiego będzie to już 9. start w tym rajdzie.

W Ameryce Południowej zadebiutuje też młody zawodnik ORLEN Team Maciek Giemza, mistrz świata juniorów w rajdach Cross-Country FIM, który bardzo obiecująco rozwija się pod okiem doświadczonych zawodników z zespołu.

– Na pewno jest to ekscytacja, ciekawość, jednak z tyłu głowy cały czas mam to, że moim celem jest dojechanie do mety Rajdu Dakar – mówi Maciek Giemza. – Podchodzę do niego z ogromną pokorą, mam do niego respekt, tym bardziej, że jest to 40. edycja. Organizatorzy co roku zapowiadają, że będzie ciężko, dlatego nie przypuszczam, że trafi się jakiś łatwy etap na mojej drodze – dodaje z uśmiechem Maciek Giemza, który będzie ścigał się na motorze.

Gdyby nie kontuzja, w Rajdzie Dakar wziąłby udział również Adam Tomiczek, wicemistrz świata juniorów w rajdach Cross-Country FIM, który złamał nogę podczas październikowego wypadku w Maroku i musi na sój drugi Dakar poczekać kolejny rok.

40. edycja Rajdu Dakar wystartuje 6 stycznia w miejscowości Lima (Peru). Po kilku dniach na peruwiańskich wydmach, zawodnicy zmierzą się z bezdrożami w Boliwii, a następnie przeniosą się do Argentyny, gdzie 20 stycznia zakończą rywalizację na mecie w Cordobie. Rywalizować będzie łącznie 337 załóg. Łącznie pokonają ponad 900 tys. kilometrów.

Życie solidarnością pisane w Płocku

PKN ORLEN jest sponsorem filmu dokumentalnego „Życie solidarnością pisane”, opisującego dorobek i sylwetkę Grażyny Przybylskiej-Wendt. Działaczka Solidarności, jedyna kobieta wybrana na pierwszym krajowym zjeździe delegatów NSZZ do Komisji Krajowej, a później do jej prezydium, ale również lekarka i twórczyni – to jej losy przyciągnęły tłumnie płocczan do kina.

Przedpremierowy pokaz filmu odbył się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku 30 listopada, natomiast w Płocku film można było zobaczyć podczas pokazu w NovymKinie Przedwiośnie 8 grudnia. Reżyserka Ewa Górska, pokazuje w nim życie prywatne, zawodowe, twórcze i publiczne swojej bohaterki.– Ja się nie czuję bohaterem przede wszystkim – mówiła w trakcie pokazu Grażyna Przybylska-Wendt. – Bohaterstwo moje to jest umowna sprawa, jestem po prostu główną postacią w filmie. Ale jako bohater w działaniu? Co to jest za bohaterstwo? Wtedy człowiek nie myślał w ten sposób. Mam jedynie satysfakcję dużą po tych wszystkich działaniach – dodała.

– Jest wspaniałą osobą, którą dzisiaj pierwszy raz zobaczyłam na żywo – przyznała Maja Rybicka, odtwórczyni głównej roli w filmie. – Jest to niezwykle ciepła osoba i, pomimo swojego wieku, jest bardzo energiczna – powiedziała aktorka podczas premiery w Płocku.

Grażyna Przybylska-Wendt założyła w styczniu 1987 roku Stowarzyszenie Hospicyjno-Paliatywne Hospicjum Płockie im. św. Urszuli Ledóchowskiej. Do 1995 roku prowadziła je społecznie, przy współudziale wolontariuszy. Jej doświadczenia z okresu stanu wojennego posłużyły napisaniu sztuki o internowanych kobietach “Trzynasty dwunasty”, która była wystawiana na deskach płockiego teatru.

Zostań pomocnikiem Świętego Mikołaja

PKN ORLEN tradycyjnie zaprasza pracowników do udziału w akcji “Zostań pomocnikiem Świętego Mikołaja – spełnij marzenia”. Już jest dostępna lista marzeń dzieci, które napisały krótki list do Mikołaja. Wystarczy wejść na stronę wolontariat.orlen.pl, szczegółów szukajcie także w intranecie.

Spotkania świąteczne

W poniedziałek, 18 grudnia, odbędą się spotkania świąteczne z pracownikami w Zakładzie Produkcyjnym w Płocku. W stołówce w Centrum Administracji odbędzie się spotkanie, podczas którego zarząd przekaże symboliczne czeki dla hospicjów. Dodatkowo, wszyscy chętni mogą wziąć udział w warsztatach tworzenia stroików świątecznych, które trafią do chorych w hospicjach. Warsztaty odbędą się przed spotkaniem świątecznym, od godziny 13 w kawiarni przy stołówce.
W czwartek, 21 grudnia, o godzinie 15 odbędzie się spotkanie w atrium budynku Senator w Warszawie.

Czujniki dla rodzinnych domów dziecka

Wszystkie rodzinne domy dziecka w Polsce, które są pod opieką Fundacji ORLEN – Dar Serca, zostały wyposażone w dualne czujniki dymu i tlenku węgla.
Urządzenia zostały przekazane w ramach akcji społecznej „Nie dla dymu”, realizowanej pod patronatem honorowym Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej.

Stypendia Fundacji ANWIL dla Włocławka

Fundacja ANWIL dla Włocławka ogłosiła wyniki zorganizowanego po raz drugi konkursu grantowego „Uczę się z ANWILEM”, a także trzeciej edycji programu stypendialnego. Szesnastu pomysłodawców projektów edukacyjnych oraz czterdziestu uczniów ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Włocławka, a także gmin ościennych otrzyma wsparcie finansowe.

Program stypendialny fundacji skierowany jest do uczniów drugich i trzecich klas gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych z Włocławka, legitymujących się doskonałymi wynikami w nauce, a przy tym zaangażowanych społecznie – w 2014 r. Od tego czasu przekazała na rozwój ich talentów edukacyjnych, sportowych i artystycznych już niemal 200 tys. zł. Miesięczna wysokość świadczenia przyznawanego na dany rok szkolny wynosi w przypadku gimnazjalistów 200 zł, natomiast ich starsi koledzy otrzymują 300 zł.

Mikołajki z teatrem

Skoro karawana z prezentami ruszyła po dziecięcych szpitalach 6 grudnia, to nie mogło zabraknąć kogoś, kto odegra rolę Świętego Mikołaja. O to akurat w środowisku płockich aktorów nie było trudno. Oprócz tej postaci, dzieci odwiedziły także postaci znane z baśni o Kopciuszku, którą płocki teatr wystawiał na swojej scenie z dużym powodzeniem.

Upominki w tym roku trafiły do dzieci, przebywających na oddziałach Zespolonego Szpitala Wojewódzkiego oraz Szpitala Miejskiego św. Trójcy w Płocku, a także Szpitala w Kruku nieopodal Gostynina.

Prezenty zbierano w teatrze, jak również wśród pracowników PKN ORLEN. Część z nich trafiła do nowo wyremontowanych świetlic w szpitalu, o które zadbali też wolontariusze Orlenu.

Spotkanie z interesariuszami

Spotkanie miało formę konsultacji z kluczowymi partnerami biznesowymi i społecznymi PKN ORLEN. Celem było poznanie opinii i oczekiwań partnerów wobec koncernu, jako odpowiedzialnej i zaangażowanej społecznie firmy.

– Udało nam się zgromadzić przedstawicieli wszystkich grup interesariuszy – powiedziała Barbara Tęcza, kierownik projektu z działu sponsoringu społecznego i CSR. – Myślę, że to będzie ciekawe doświadczenie. My dowiemy się czego interesariusze oczekują od strategii CSR, od raportu zintegrowanego, natomiast interesariusze będą mieli wyjątkową okazję, żeby poznać siebie wzajemnie i dowiedzieć się, jakie są ich oczekiwania wobec naszej firmy. Spodziewam się bardzo interesującej dyskusji – dodała.

Wnioski ze spotkania będą wykorzystane do aktualizacji strategii CSR PKN ORLEN oraz określenia najważniejszych tematów Raportu Zintegrowanego za 2017 rok.

Dzięki Unipetrolowi zarybiają rzekę

Uczniowie jednej ze szkół podstawowych w miejscowości Most (Czechy), dzięki pomocy Unipetrolu zarybili rzekę Bilinę. Dokładnie 425 kilogramów narybku zostało wypuszczone do rzeki przez piątoklasistów. Gatunki ryb są typowe dla tamtejszego środowiska i odporne na lokalne warunki, a zostały dostarczone przez czeski związek wędkarski. Wśród nich były płocie, leszcze czy okonie rzeczne.
Akcja została zorganizowana i sfinansowana przez czeską spółkę PKN ORLEN – Unipetrol, w związku ze zmniejszającą się liczbą ryb w rzekach, co jest efektem zbyt dużej ilości kormoranów na tym terenie.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU