REKLAMA

Wernisaż wystawy Jana Hewiliusza i spotkanie z podróżnikiem tylko w TNP

REKLAMA

Towarzystwo Naukowe Płockie zaprasza na spotkania z cyklu Kawiarenka oraz wernisaż wystawy Jana Heweliusza, który wpisuje się także w obchody 500-lecia Reformacji. Podczas spotkania zostaną zaprezentowane także druki wydane w XVII w., które są rzadko pokazywane, ze względu na swoją wartość.

TNP zaprasza na spotkanie z cyklu „Kawiarenka pod różą wiatrów”, w którym wystąpi podróżnik Jarosław Fischbach. Spotkanie odbędzie się 20 kwietnia, godz. 17.

Tydzień później, 27 kwietnia o godz. 17 odbędzie się wernisaż wystawy „Jan Heweliusz i jego Gdańsk”, w 500-lecie Reformacji, przygotowanej przez Gdańskie Towarzystwo Przyjaciół Sztuki i Gdańskie Towarzystwo Naukowe, Wydział I, we współpracy z Towarzystwem Naukowym Płockim. Kuratorem wystawy jest kierownik Katedry Kształcenia Podstawowego na Wydziale Malarstwa gdańskiej ASP prof. Marek Model.

Na wystawie obejrzeć będzie można kilkanaście prac artystów związanych z GTPS (Alicja Bach, Teresa Grabowska, Alina Jackiewicz-Kaczmarek, Joanna Kamirska-Niezgoda, Elżbieta Kowalska-Matuszewska, Mariusz Kułakowski, Marek Model, Magdalena Nowak, Cezary Paszkowski, Henryk Pietkiewicz, Helena Sadłek, Anna Skrzyniecka-Sołecka, Barbara Słowińska-Galon, Jan Sołecki, Elżbieta Tęgowska, Czesław Tumielewicz, Dominik Włodarek).W swoim artystycznym przekazie nawiązują one do postaci luteranina (ewangelika) Jana Heweliusza, jego miasta Gdańska oraz Reformacji. 1 lutego 2017 r. Senat RP przyjął uchwałę dotyczącą uczczenia 500-lecia Reformacji. Wystawa wpisuje się w obchody rocznicowe.

Prezentacji malarstwa towarzyszyć będzie pokaz trzech starych druków wydanych w XVII wieku – dzieł Jana Heweliusza, znajdujących się w zbiorach specjalnych Towarzystwa Naukowego Płockiego i z uwagi na swą wartość i ze względów konserwatorskich rzadko pokazywanych publiczności.

 

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU