Ważne inwestycje w subregionie płockim

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

W piątek, w samo południe odbyła się konferencja, dotycząca Regionalnych Inwestycji Terytorialnych (RIT) w subregionie płockim. Zarząd Województwa przyjął plan inwestycyjny dla naszego subregionu. Do wydania na inwestycje będzie pół miliarda złotych.

22 lipca w Muzeum Mazowieckim w Płocku pojawił się marszałek województwa mazowieckiego, Adam Struzik, prezydent Płocka, Andrzej Nowakowski, starosta płocki, Mariusz Bieniek oraz samorządowcy z subregionu płockiego, tzn. miasta Płocka i trzech powiatów – płockiego, sierpeckiego i gostynińskiego. Uroczyście został zamknięty etap przygotowań Regionalnych Inwestycji Terytorialnych.

Główny nacisk położony został na działania, związane ze zwiększeniem konkurencyjności miasta poprzez zrównoważony rozwój i sprawny transport oraz przywracanie funkcji społeczno-gospodarczych zdegradowanym obszarom na terenie regionu. Niebawem więc będzie można startować w konkursach, które niedawno ogłoszono. Ile ostatecznie pieniędzy dostanie płocki RIT, będzie wiadomo na jesieni.

– 3 lata przygotowań wchodzą w ostatnią fazę, za moment przystępujemy do realizacji. Dziś w sposób uroczysty został zainaugurowany regionalny instrument terytorialny. Dla miasta oznacza to jedno – za moment dostaniemy szansę na wykorzystanie środków unijnych – powiedział prezydent Płocka, Andrzej Nowakowski.

W przypadku Płocka wypracowany przez samorządy i zatwierdzony przez zarząd województwa plan inwestycyjny obejmuje projekty, dotyczące lepszej dostępności pacjentów do wysokiej jakości usług medycznych oraz ożywienia społeczno-gospodarczego obszarów zdegradowanych. W ramach tych projektów planowana jest:

  • budowa trasy północno-zachodniej (projekt główny)
  • rozbudowa ulicy Przemysłowej i przebudowa ulicy Kostrogaj wraz z niezbędną infrastrukturą w celu udostępnienia terenów inwestycyjnych na osiedlu Łukasiewicza i Trzepowo
  • rozbudowa i przebudowa drogi powiatowej 3759W Szumanie-Bielsk
  • rewitalizacja społeczno-gospodarcza Śródmieścia
  • rewitalizacja najstarszej części Gąbina.

W każdym subregionie liderem jest miasto główne, w tym przypadku Płock. Miasto jest koordynatorem każdego powstającego planu inwestycyjnego.

– Partner wiodący, czyli miasto Płock z innymi gminami czy partnerami spoza jednostek samorządu terytorialnego, będą realizować projekty w sposób zintegrowany, tak by na końcu drogi były efekty pozytywne dla wszystkich – mówił marszałek Adam Struzik.

Marszałek nie ukrywał, że nie można się ociągać z wydatkowaniem unijnych pieniędzy, ponieważ po Brexicie nie ma już w Unii nic pewnego. Duża część pieniędzy w unijnej kasie należała do Brytyjczyków.

– Teraz ważne jest prawidłowe wydatkowanie środków unijnych – podkreślił marszałek Struzik.

Regionalne Inwestycje Terytorialne to autorska inicjatywa zarządu województwa w najnowszym Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020, na wzór ZIT-u wprowadzonego przez Komisję Europejską dla Warszawy i okolic. Chodziło o to, by samorządy z pozostałych subregionów Mazowsza mogły wspólnie wypracować projekty, tworzące zintegrowaną całość. Liderem jest zawsze dawne miasto wojewódzkie.

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji