REKLAMA

Warto wiedzieć więcej – ZUS radzi

REKLAMA

Specjalnie dla Państwa prezentujemy cykl porad z zakresu ubezpieczeń społecznych, w ramach którego rzecznik płockiego oddziału ZUS, Barbara Smardzewska-Czmiel, przedstawia tematy ważne zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Swoje pytania i propozycje tematyczne możecie przesyłać na e-mail: czmielb@zus.pl.

Dzisiaj dalszy ciąg o emeryturach, czyli:

Emerytury ustalane w mieszanej wysokości

Osoby, które wiek uprawniający do emerytury ukończyły lub ukończą w latach 2009-2014, mają prawo do obliczenia swojego świadczenia częściowo na nowych, a częściowo na starych zasadach. Warunkiem skorzystania z tej możliwości jest m.in. niepobieranie wcześniejszej emerytury.

Dla niektórych osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r. ZUS ustala emeryturę częściowo na starych, a częściowo na nowych zasadach. Jest to tzw. system mieszany, wynikający z zapisów art. 183 ustawy emerytalnej i dotyczy osób, które spełniły łącznie następujące warunki:
– nie przystąpiły do otwartego funduszu emerytalnego lub złożyły wniosek o przekazanie środków zgromadzonych w OFE za pośrednictwem ZUS do budżetu państwa,
– nie pobrały – nawet przez jeden miesiąc – wcześniejszej emerytury obliczonej wg starych zasad,
– wiek uprawniający do przyznania emerytury ukończą w 2014 r. Zapis ten dotyczy ukończenia zarówno powszechnego wieku emerytalnego, jak i ukończenia wieku uprawniającego do wcześniejszej emerytury z tytułu pracy w szczególnych warunkach (kobieta 55 lat, mężczyzna 60 lat). Oznacza to, iż powyższy mieszany system ustalania wysokości świadczenia ma zastosowanie zarówno do emerytury w powszechnym, jak i w obniżonym wieku emerytalnym. Emerytura osób, które wiek emerytalny ukończą w 2014 r. będzie wyliczona wg proporcji: 20% starej emerytury, 80% nowej emerytury.Istotną sprawą w tej kwestii jest, iż powyższy mieszany sposób ustalania wysokości emerytury jest przywilejem osób ubezpieczonych. Jeśli emerytura obliczona w całości wg nowych zasad jest wyższa od świadczenia wyliczonego w sposób mieszany, ubezpieczony może wybrać korzystniejszy dla siebie wariant wyliczenia.

Obliczenie emerytury wg zasad mieszanych nie jest uzależnione od daty zgłoszenia wniosku o to świadczenie.

Barbara Smardzewska-Czmiel
Rzecznik Prasowy O/ZUS w Płocku

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU