REKLAMA

Warto wiedzieć więcej – ZUS radzi

REKLAMA

Specjalnie dla Państwa prezentujemy cykl porad z zakresu ubezpieczeń społecznych, w ramach którego Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS, Piotr Olewiński, przedstawia tematy ważne zarówno dla pracowników, jak i pracodawców.

Coraz mniej czasu

Piotr Olewiński ZUS
Piotr Olewiński, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS

Okno transferowe OFE zamyka się już 31 lipca. Na podjęcie decyzji o tym, komu przekażemy część naszej składki, pozostało niewiele czasu. Kolejny wybór pomiędzy ZUS a OFE będzie możliwy dopiero za 4 lata.

PowiązaneTematy

Przypomnijmy – tzw. okno transferowe OFE to czas, w którym ubezpieczeni w II filarze mogą zadecydować, czy całość składki emerytalnej pozostawić w ZUS, czy też część przekazywać do OFE. Dotyczy to 2,92% podstawy wymiaru składki (w przypadku pracownika podstawą wymiaru jest jego wynagrodzenie). Może ona trafić na subkonto w ZUS lub do wybranego Otwartego Funduszu Emerytalnego. O swojej decyzji najlepiej poinformować Zakład za pomocą specjalnego formularza dostępnego na stronach internetowych www.zus.pl, www.pue.zus.pl oraz w każdej placówce ZUS. Zyskamy wtedy pewność, że nasze oświadczenie woli zawiera wszystkie niezbędne elementy. Niezależnie od naszego wyboru co najmniej 16,6% podstawy wymiaru trafi do ZUS – 12,22% na konto emerytalne i 4,38% na subkonto.

Czy wszyscy muszą wypełnić formularz?
W 2014 r. wielu z nas podjęło już decyzję gdzie trafi część naszej składki. Osoby, które rozpoczęły pracę w okresie ostatnich dwóch lat również wybrały już pomiędzy subkontem ZUS a OFE. Formularz należy złożyć wtedy tylko, gdy chcemy zmienić podjętą już decyzję. Ci natomiast, którzy dopiero rozpoczynają pracę (a tym samym zaczynają opłacać składkę emerytalną), mogą dołączyć do OFE poprzez zawarcie umowy z wybranym Funduszem. Mają wtedy na to 4 miesiące licząc od daty powstania obowiązku ubezpieczeń. Przy braku działań z ich strony składka automatycznie w całości trafi do ZUS. Następne okno transferowe otwarte będzie od 1 kwietnia do 31 lipca 2020 r.

Oświadczenie
Oświadczenie o zmianie decyzji w wyborze między subkontem ZUS a OFE możemy dostarczyć osobiście w placówkach ZUS, drogą pocztową lub za pomocą Zusomatów (dostępne 24/7). Klienci posiadający profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS mogą złożyć oświadczenie przez Internet. Informację o oknie transferowym są dostępne w placówkach ZUS, na stronie www.zus.pl oraz pod numerem tel. 22 560 1600.

Piotr Olewiński
Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS