Warto wiedzieć więcej – ZUS radzi

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Specjalnie dla Państwa prezentujemy cykl porad z zakresu ubezpieczeń społecznych, w ramach którego rzecznik płockiego oddziału ZUS, Barbara Smardzewska-Czmiel, przedstawia tematy ważne zarówno dla pracowników, jak i pracodawców.

Wybór korzystniejszej tablicy dalszego trwania życia szansą na podwyższenie wysokości emerytury

Obowiązujące przepisy znowelizowanej ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wprowadziły możliwość podwyższenia wysokości emerytury m.in. poprzez zastosowanie tablicy trwania życia obowiązującej w dniu, w którym ubezpieczony osiągnął wiek emerytalny. Do niedawna obowiązywał przepis, iż liczyła się tylko i wyłącznie tablica obowiązująca w dacie przejścia na emeryturę. Zmiana ta została wprowadzona po to, aby osoby, które pracują dłużej i później, niż przewidują zasady emerytalne, przechodzą na emeryturę, nie straciły na wysokości świadczenia.

Aby zatem sprawdzić, który wariant jest korzystniejszy, należy złożyć wniosek do ZUS o przeliczenie emerytury. Wówczas Zakład dokona porównania średniego dalszego trwania życia z tablic obowiązujących w momencie przejścia na emeryturę z tablicami obowiązującymi w czasie osiągnięcia przez wnioskodawcę powszechnego wieku emerytalnego. I to nawet wówczas, gdy wystąpił on z wnioskiem o przyznanie emerytury w okresie, w którym obowiązywała już nowa tablica średniego dalszego trwania życia.

Tablice dalszego trwania życia ogłaszane są przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego corocznie do końca marca każdego roku i obowiązują od 1 kwietnia do 31 marca następnego roku.

Powyższe zasady mają zastosowanie wyłącznie do emerytur obliczonych na nowych zasadach, które przysługują z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego. Dotyczą również emerytur dla osób urodzonych przed 1 stycznia 1949 r. kontynuujących ubezpieczenie po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego.

Barbara Smardzewska-Czmiel
Rzecznik Prasowy O/ZUS w Płocku

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji