REKLAMA

Warto wiedzieć więcej – ZUS radzi

REKLAMA

Specjalnie dla Państwa prezentujemy cykl porad z zakresu ubezpieczeń społecznych, w ramach którego rzecznik płockiego oddziału ZUS, Barbara Smardzewska-Czmiel, przedstawia tematy ważne zarówno dla pracowników, jak i pracodawców.

Złożony w ZUS wniosek o emeryturę lub rentę można wycofać

Według generalnej zasady prawa z zakresu ubezpieczeń społecznych, postępowanie w sprawie świadczeń emerytalno-rentowych wszczyna się na podstawie wniosku osoby zainteresowanej, osoby upoważnionej przez nią bądź jej pełnomocnika.

Ustawodawca dopuścił jednak możliwość rezygnacji przez wnioskodawców z wcześniej złożonego wniosku. Oznacza to, iż wnioskodawca – już po złożeniu wniosku lub nawet przyznaniu świadczenia przez ZUS – uzna, że korzystniejsze będzie dla niego przejście na emeryturę lub rentę w innym terminie, może swój wniosek wycofać. Aby wycofanie wniosku było skuteczne, należy uczynić to nie później niż do dnia uprawomocnienia się decyzji, czyli w terminie 30 dni od daty otrzymania decyzji, w jednej z form przewidzianych prawem, tj. własnoręcznie sporządzonego podania, zgłoszonego żądania ustnie do protokołu w organie rentowym albo też przesłania go do ZUS drogą elektroniczną.Osoba, która chce skorzystać z możliwości wycofania uprzednio złożonego wniosku o świadczenie, nie musi uzasadniać swojego postępowania. W przypadku wycofania wniosku, postępowanie w sprawie świadczenia zostaje umorzone.

Barbara Smardzewska-Czmiel
Rzecznik Prasowy O/ZUS w Płocku

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 1

  1. andrzej says:

    Szanowna radna dla swojego okręgu wiele nie robi, robi za to szum aby o nie nie zapomnieć, przez działalność z racji funkcji w ZUS. Wałkowany temat gazyfikacji, to wielkie obietnice konkretów zero. Warto by było również pomyśleć i wnioskować o oświetlenie starej części obwodnicy od ronda z nowego mostu do zbiegu tras przed Grabiną. Jedyna rzecz na tej trasie nowa to tablica wypadki na 2 kilometrach i to co już było – ciągłe patrole policji i ITD. Czas pomyśleć, że ta trasa jest niebezpieczna bo ma po jednym pasie ruchu, choć miały być dwa. Brak oświetlenia to kluczowy problem tego odcinka, czy tak trudno to zauważyć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU