REKLAMA

Warto wiedzieć więcej – ZUS radzi

REKLAMA

Specjalnie dla Państwa prezentujemy cykl porad z zakresu ubezpieczeń społecznych, w ramach którego rzecznik płockiego oddziału ZUS, Barbara Smardzewska-Czmiel, przedstawia tematy ważne zarówno dla pracowników, jak i pracodawców.

ZUS czy OFE? Wybór należy do Ciebie

Już od piątku, 1 kwietnia 2016 r., otwarte zostało „okienko transferowe”, co oznacza, iż możemy zdecydować, czy chcemy część swojej składki emerytalnej pozostawić w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, czy też jej część przekazywać do wybranego otwartego funduszu emerytalnego. Będziemy mieć na to czas do końca lipca br. Kolejne okienka transferowe będą się odbywać co cztery lata. Najbliższe będzie więc miało miejsce od 1 kwietnia do 31 lipca 2020.

Członkowie II filaru emerytalnego mogą zatem zmienić swoją decyzję i w okresie od 1 kwietnia do 31 lipca 2016 r. złożyć deklarację o przekazywaniu części składki emerytalnej w wysokości 2,92 proc. podstawy wymiaru (wynagrodzenia brutto) do wybranego przez siebie otwartego funduszu emerytalnego. Pozostała zaś część składki czyli 16,6 proc., trafia do ZUS i jest ewidencjonowana na koncie emerytalnym (12,22 proc.) i specjalnym subkoncie (4,38 proc.).

Deklaracja, o której wyżej mowa, nie jest wymagalna, jeżeli nie będziemy zmieniać decyzji podjętej podczas poprzedniego okienka transferowego w 2014 r. lub przy okazji rozpoczęcia zatrudnienia już po zamknięciu tego okienka. Jeżeli jednak decyzję, a tym samym miejsce przeznaczenia składki emerytalnej, chcemy zmienić, wówczas należy wypełnić specjalne oświadczenie, które w trakcie trwania okienka transferowego będzie można składać osobiście w dowolnej jednostce ZUS (niezależnie od miejsca zamieszkania), za pośrednictwem poczty, drogą elektroniczną – korzystając z osobistego profilu na Platformie Usług Elektronicznych oraz poprzez urzędomaty w wybranych placówkach ZUS.

Należy przy tym pamiętać, iż formularze, które wpłynęły do ZUS przed datą 1 kwietnia 2016 r., jak i złożone po dniu 31 lipca 2016 r. – zgodnie z prawem – będą uznawane za nieskuteczne.Jednocześnie przypominamy, że deklaracji o przeznaczeniu 2,92 proc. składki emerytalnej nie składają osoby, które mają do ukończenia powszechnego wieku emerytalnego 10 lub mniej lat. W przypadku tych osób ZUS zaprzestaje odprowadzania składek do OFE, a fundusze rozpoczynają stopniowy transfer środków z OFE do ZUS.

Więcej informacji można uzyskać w każdej placówce ZUS, na stronie internetowej Zakładu www.zus.pl, za pośrednictwem osobistego profilu na PUE lub w Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem 22 560 16 00.

Barbara Smardzewska-Czmiel
Rzecznik Prasowy O/ZUS w Płocku

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU