REKLAMA

Warto wiedzieć więcej – ZUS radzi

REKLAMA

Specjalnie dla Państwa prezentujemy cykl porad z zakresu ubezpieczeń społecznych, w ramach którego rzecznik płockiego oddziału ZUS, Barbara Smardzewska-Czmiel, przedstawia tematy ważne zarówno dla pracowników, jak i pracodawców.

Kapitał początkowy dla ubezpieczonych przed reformą emerytalną c.d.

Staż można policzyć w dniach – część I

PowiązaneTematy

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ustala kapitał początkowy tylko dla tych osób, które przed wejściem w życie reformy emerytalnej (1 stycznia 1999 r.) pozostawały w ubezpieczeniu społecznym. Dotychczas obowiązujące przepisy pozwalały na obliczenie tego kapitału tylko tym osobom, których staż ubezpieczeniowy przed 1 stycznia 1999 r. wynosił co najmniej 6 m-cy i 1 dzień. Wynikało to z przepisu przewidującego, że staż składkowy i nieskładkowy ubezpieczonego, uwzględniany przy obliczaniu kapitału początkowego, ustala się z uwzględnieniem pełnych lat, a okresy dłuższe niż 6 miesięcy podlegają zaokrągleniu w górę.

Wykładnia ta była na tyle kontrowersyjna, iż sami ubezpieczeni oraz Rzecznik Praw Obywatelskich wskazywali, że osoby, które były krótko ubezpieczone przed 1999 r., powinny mieć policzony za ten okres kapitał początkowy.

Dopiero nowelizacja ustawy emerytalnej z 28 lipca 2011 r. wprowadziła możliwość określenia w dniach stażu składkowego i nieskładkowego, uwzględnianego przy obliczaniu kapitału początkowego. Powyższa zmiana jest korzystna przede wszystkim dla tych osób, które udowodniły do końca grudnia 1998 r. staż ubezpieczeniowy, krótszy niż 6 miesięcy i 1 dzień. Dzięki temu, mogą one liczyć na ustalenie kapitału początkowego.

Barbara Smardzewska-Czmiel
Rzecznik Prasowy O/ZUS w Płocku