Warto wiedzieć więcej – ZUS radzi

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Specjalnie dla Państwa prezentujemy cykl porad z zakresu ubezpieczeń społecznych, w ramach którego rzecznik płockiego oddziału ZUS, Barbara Smardzewska-Czmiel, przedstawia tematy ważne zarówno dla pracowników, jak i pracodawców.

Dzisiaj dalszy ciąg o emeryturach, czyli:

Emerytura pomostowa na szczególnych zasadach

Ustawa pomostowa przewiduje dwie główne możliwości uzyskania uprawnień do emerytury pomostowej. Pierwsza z nich – emerytura pomostowa na ogólnych zasadach (o czym pisałam w poprzednim artykule), zaś druga możliwość nabycia uprawnień, przewidziana w art. 5-10 ustawy pomostowej, dotyczy jedynie niektórych pracowników, wykonujących ściśle określone prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, wymienione w załącznikach nr 1 lub 2 do ustawy pomostowej.

Osoby, ubiegające się o przyznanie emerytury na szczególnych zasadach, muszą spełnić następujące warunki:
1. osiągnęły obniżony wiek emerytalny (55 lat kobieta i 60 lat mężczyzna),
2. udokumentowały 15 lat w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze,
3. udowodniły okres składkowy i nieskładkowy, wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn,
4. przed 1 stycznia 1999 r. przynajmniej przez 1 dzień wykonywały ww. prace wymienione w starych wykazach,
5. po 31 grudnia 2008 r. przynajmniej przez 1 dzień wykonywały ww. prace wymienione w nowych wykazach,
6. rozwiązały stosunek pracy.

Prawo do emerytury pomostowej przysługuje również w wieku niższym niż 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn. Przepisy uzależniają obniżenie wieku emerytalnego od spełnienia dodatkowych warunków, czyli wykonywanie ściśle określonego rodzaju pracy, określonego w ramach załączników do ustawy o emeryturach pomostowych. Dla pewnej grupy osób, ubiegających się o emeryturę pomostową w niższym wieku emerytalnym, przewidziany również został dodatkowy warunek: aby przejść na to świadczenie muszą wcześniej uzyskać orzeczenie o niezdolności do wykonywania pracy w tym zawodzie. Dotyczy to pracowników zatrudnionych na statkach powietrznych, hutników, maszynistów pojazdów trakcyjnych.

Barbara Smardzewska-Czmiel
Rzecznik Prasowy O/ZUS w Płocku

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji