W weekend wchodzimy w czas letni

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

W nocy z soboty na niedzielę ponownie przestawiamy zegarki. Tym razem o godzinie 2 na naszych czasomierzach pojawi się godzina 3. Czy to ostatni raz, kiedy zmieniamy czas?

Już 25 marca, w nocy z soboty na niedzielę, przestawimy zegarki z godz. 2 na 3. Istniała szansa, że pozostaniemy już w czasie letnim, wydaje się jednak, że ten pomysł, przynajmniej na razie, nie dojdzie do skutku.

Przypomnijmy, że w Polsce zmianę czasu reguluje rozporządzenie prezesa Rady Ministrów. W związku z tym, że poprzednie obowiązywało do 2016 roku, pojawiły się propozycje, aby zaprzestać zmiany czasu, generującej różnego rodzaju koszty, również zdrowotne. Jednak na początku listopada 2016 roku wydane zostało rozporządzenie, które przedłuża stosowanie czasu letniego i zimowego do 2021 roku.

Jesienią ubiegłego roku Polskie Stronnictwo Ludowe złożyło projekt ustawy w sprawie likwidacji zmiany czasu, który pozytywnie został zaopiniowany przez komisję administracji i spraw wewnętrznych. Proponowano w nim, aby od 1 października 2018 roku w Polsce przez cały rok obowiązywał czas letni. Okazało się jednak, że aby można było taką ustawę procedować, najpierw konieczna byłaby zmiana dyrektywy Unii Europejskiej.

W tym zakresie pojawiła się szansa – na początku lutego br. Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której wezwał do przeprowadzenia dogłębnej oceny zmiany czasu, dokonywanej dwa razy do roku i jeśli to konieczne, do zmiany przepisów. Wówczas rzeczniczka Komisji Europejskiej, Mina Andreewa, zadeklarowała, że KE może zająć się ponownie tą kwestią i nie wyklucza nowelizacji dyrektywy w tej sprawie.

Dlaczego zaczęto walczyć o zaprzestanie zmiany czasu? Według badaczy, powoduje ona nie tylko koszty finansowe, ale i zdrowotne, szczególnie u osób, które mają problemy ze snem.

Być może jednak wkrótce dyrektywa Unii Europejskiej zostanie zmieniona i rząd będzie mógł przeprowadzić skutecznie proces przyjęcia ustawy o zaprzestaniu zmiany czasu. Wówczas jedynym problemem będzie zmiana oprogramowania wszystkich urządzeń elektrycznych, które automatycznie już przestawiają się na czas letni i zimowy.

Wkrótce przestawiamy zegarki. Przedostatni raz?

Podziel się:

2 komentarze

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji