W styczniu kolejny Tydzień Ekumeniczny

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Każdego roku odbywa się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. W akcję zaangażowane są parafie chrześcijańskie z naszego miasta. 

Kuria Diecezjalna, Parafia Prawosławna Przemienienia Pańskiego, Parafia Ewangelicka, Parafia Kościoła Starokatolickiego Mariawitów, Klub Inteligencji Katolickiej oraz Koło Naukowe i Koło Misyjne Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku zapraszają na wspólnie przygotowane wydarzenie, jakim jest Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Tydzień ekumeniczny obchodzony jest od 18 do 25 stycznia. – Od ponad stu lat, w ciągu tych kilku dni katolicy, prawosławni, protestanci oraz starokatolicy jednoczą się w duchu Chrześcijaństwa – mówi dr Elżbieta Grzybowska, rzeczniczka prasowa Kurii. – To kolejny rok, gdy w naszym mieście będzie obchodzone to święto. Z tej okazji przygotowano kilka wydarzeń – dodaje.

Plan Tygodnia Ekumenicznego

W czwartek, 15 stycznia, o godzinie 18 – Muzeum Żydów Mazowieckich i Diecezja Płocka zapraszają na obchody XVIII dnia judaizmu w Płocku z udziałem Rabina Symchy Kellera. Pokaz oczywiście w muzeum.

W niedzielę, 18 stycznia, o godzinie 10 odbędzie się Msza Święta, inaugurująca wydarzenia związane z tygodniem ekumenicznym, z której będzie przeprowadzona transmisja radiowa. Przewodniczył jej będzie ks. prof. Henryk Seweryniak, diecezjalny referent ds. ekumenii. Homilię wygłosi ks. Protojerej Eliasz Tarasiewicz, proboszcz Parafii Prawosławnej w Płocku. Eucharystia odbędzie się w Katedrze Płockiej.

W poniedziałek, 19 stycznia – Eucharystia w intencji zmarłych “Ludzi Ekumenii” z naszych kościołów. Przewodniczy ks. dr Włodzimierz Piętka, redaktor naczelny „Płockiego Gościa Niedzielnego”, asystent kościelny Klubu Inteligencji Katolickiej. Miejsce to Kościół świętego Jana Chrzciciela.

We wtorek, 20 stycznia, o godzinie 17.45 – Nabożeństwo słowa Bożego z udziałem księdza proboszcza Eliasza Tarasiewicza z Parafii Prawosławnej, Braci Kapłanów mariawickich oraz ks. Jarosława Kwiatkowskiego, opiekuna Koła Naukowego Wyższego Seminarium Duchownego i przewodniczącego Dzieła Biblijnego w Diecezji Płockiej. Homilię wygłosi ksiądz Mateusz Łaciak, Proboszcz Parafii Ewangelickiej w Płocku. Miejsce wydarzenia to Kaplica seminaryjna.

W środę, 21 stycznia, o godzinie 17 w Kościele Ewangelickim przy ulicy Kazimierza Wielkiego 39 – nabożeństwo ewangelickie. Przewodniczył będzie ks. Mateusz Łaciak, Proboszcz Parafii Ewangelickiej w Płocku. Homilię wygłosi ks. prof. Dariusz Majewski,

W czwartek, 22 stycznia, o godzinie 17 – Eucharystia w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego – Miłosierdzie Boże Źródłem Jedności. Homilię wygłosi ks. prof. Henryk Seweryniak.

W piątek, 23 stycznia, o godzinie 17 – Msza święta pod przewodnictwem biskupa Marii Ludwika Jabłońskiego, naczelnego ordynariusza kościoła Starokatolickiego Mariawitów. Homilię wygłosi ks. prof. Ireneusz Mroczkowski. Miejsce to Katedra Kościoła Starokatolickiego Mariawitów przy ulicy Kazimierza Wielkiego 27.

Ostatnim wydarzeniem będą prawosławne nieszpory pod przewodnictwem ks. Protojereja Eliasza Tarasiewicza, Proboszcza Parafii Prawosławnej w Płocku. Homilię wygłosi Biskup Płocki dr Piotr Libera. Po Nabożeństwie odbędzie się ekumeniczny wieczór kolęd oraz Agapa, przygotowana przez Parafię Prawosławną. To wszystko w Cerkwi Prawosławnej przy ul. Kościuszki 18.

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji