REKLAMA

W sobotę odbędzie się zbiórka elektrośmieci. Sprawdź miejsca

REKLAMA

Już w najbliższą sobotę, 27 lipca odbędzie się zbiórka elektrośmieci w Płocku. W dwóch miejscach staną oznakowane samochody, których obsługa zabierze elektroniczne odpady. Przyniesiony przez mieszkańców zużyty sprzęt będzie przyjmowany bezpłatnie.

Każdego roku Polacy produkują ponad 300 tysięcy ton elektrośmieci. Sprawna zbiórka takiej masy zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEE) zależy nie tylko od wdrożenia efektywnego systemu zbierania, ale również od podnoszenia świadomości społeczeństwa w zakresie postępowania z tymi niebezpiecznymi odpadami. Program „Moje miasto bez elektrośmieci”, łączący zarówno rzetelną zbiórkę jak i działania edukacyjne, jest więc kompleksową odpowiedzią na potrzeby gmin, wynikające z zapisów prawnych oraz potrzeb społecznych.

Zbiórka odpadów elektrycznych i elektronicznych będzie odbywać się cyklicznie o tej samej porze w każdą ostatnią sobotę miesiąca. Oddając elektrośmieci do wskazanych punktów mieszkańcy Płocka mogą dodatkowo odbierać kupony, które płockie szkoły będą mogły następnie wykorzystać w ramach Funduszu Oświatowego. Kompleksowe wdrożenie programu „Moje miasto bez elektrośmieci” oznacza konkretne korzyści dla 14 płockich szkół podstawowych. Placówki, angażując się w działania edukacyjne prowadzone w ramach programu, będą mogły korzystać z utworzonego przez ElektroEko Funduszu Oświatowego.Elektrośmieci wyrzucone do śmietnika lub porzucone na łonie przyrody, bezpośrednio zanieczyszczają środowisko stwarzając tym samym zagrożenie dla zdrowia ludzi. Szkodliwe substancje (np. freon w lodówkach, rtęć w świetlówkach i kineskopach), mogą wydostać się na zewnątrz ze źle zagospodarowanych lub zdemontowanych zużytych urządzeń, następnie przenikają z deszczem do gleby i wód gruntowych. W konsekwencji, niewłaściwe pozbywanie się zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego może być w przyszłości przyczyną poważnych problemów zdrowotnych u ludzi i zwierząt.

Zbiórka płockich elektrośmieci odbędzie się w sobotę, 27 lipca w godz. 9-14. Tego dnia na parkingu przy centrum handlowym Auchan oraz przy Kauflandzie staną oznakowane samochody, których obsługa zabierze elektroodpady. Przyniesiony przez mieszkańców zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, przyjmowany jest bezpłatnie.

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Reklama

Przeczytaj

Reklama

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU