W sierpniu odbędzie się druga edycja Vistula Folk Festival. Poznaliśmy pierwszych wykonawców

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Na tegorocznej, drugiej edycji Vistula Folk Festival, pojawią się wykonawcy z całego świata. Płock będzie gościć zespoły m.in. z Indonezji, Słowacki i Meksyku.

To druga edycja imprezy, która w ubiegłym roku wróciła do kalendarza imprez – po 32-letniej przerwie. Vistula Folk Festiwal to kontynuacja najstarszego w kraju festiwalu folklorystycznego. Ogólnopolski Festiwal Folkloru i Sztuki Ludowej w Płocku funkcjonował przez 14 lat (od 1967 roku do 1980). Jak podaje Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki, celem wskrzeszonej imprezy jest pielęgnowanie polskiej kultury ludowej, ale też prezentowanie kultur innych krajów.

W dniach 21-25 sierpnia na festiwalu w Płocku na czterech scenach wystąpi ponad 200 artystów z całego świata. Wiemy już, że wśród nich będzie kapela z Meksyku, Indonezji oraz Słowacji. Nie zabraknie też polskich gwiazd folku: zespołów Drewutnia i Dikanda. Festiwal oferuje też dodatkowe atrakcje – pikniki, korowody ulicami miasta i wspólne muzykowanie.

W tym roku na scenie wystąpią m.in: S1 Bisnis Prasetiya Mulya Group z Indonezji – grupa promuje narodową kulturę, pokazując różnorodność tradycyjnych sztuk performatywnych. Ich występy to połączenie tańca, śpiewu i pokazów teatralnych. Wielobarwne stroje, egzotyczne melodie i nieznana europejskim odbiorcom kultura sprawiają, że kolejne występy grupy robią furorę wśród widzów – od Turcji przez Francję, Szwajcarię po Singapur. Jak mówią sami artyści, ich występy stanowią swoisty pomost między tradycją, a kierunkami wyznaczanymi przez kulturę nowoczesną.

Zobaczymy także słowacką grupę Čarnica – zespół działający od 1957 roku. To grupa 50 tancerzy, muzyków i śpiewaków, w większości studentów i uczniów szkół średnich, który kultywują artystyczną spuściznę dziadów i pradziadów. Ich występy dają wyobrażenie o niepowtarzalności folkloru wschodniej Słowacji. Čarnica występowała w kilkunastu krajach w Europie i Azji. Z licznymi nagrodami i wyróżnieniami, zdobytymi na międzynarodowych konkursach (m.in. Złoty Łańcuch na festiwalu w Dijon w 2005 roku) grupa śmiało pretenduje do miana wizytówki całego regionu.

Jednym z wykonawców będzie też Ballet Folklórico de Tamaulipas z Meksyku – grupę założono w 1984 roku w porcie w Tampico nad Zatoką Meksykańską. W Europie grupa występowała już na festiwalach folklorystycznych w Niemczech, Włoszech, Hiszpanii i Portugalii. Wszędzie ich znakiem rozpoznawczym była porywająca do tańca muzyka, a także niezwykłe stroje, co jest nie tylko zasługą tamtejszych projektantów, ale też dowodem na siłę i witalność lokalnej tradycji.

Vistula Folk Festival – Nadwiślański Festiwal Folklorystyczny odbędzie się w dniach 21-25 sierpnia.

Podziel się:

Komentarze są zamknięte

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji