REKLAMA

W Płocku więcej emerytów. Od października obniżenie wieku emerytalnego

REKLAMA

Według prognoz ZUS, po obniżeniu wieku emerytalnego od 1 października br., liczba wniosków w IV kwartale zwiększy się na terenie północnego Mazowsza o niemal 1/3. Instytucja już szkoli pracowników.

Od 1 października powszechny wiek emerytalny wyniesie 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Spowoduje to zwiększenie liczby składanych wniosków. ZUS przeprowadził stosowne analizy, w tym prognozę wpływu wniosków emerytalno-rentowych w 5-letniej perspektywie (lata 2017-2021), z których wynika, że największy wzrost obciążenia ZUS będzie miał miejsce w IV kwartale 2017 roku. Przewiduje się, że wpływ dodatkowych wniosków pierwszorazowych i pierwszorazowo-zamiennych (dla osób pobierających już świadczenie z ZUS), wynikających z obniżenia wieku emerytalnego, wyniesie w tym czasie około 331,3 tys. W kolejnych latach ich liczba będzie stopniowo malała i wyniesie: 148 tys. w 2018 roku, 90 tys. w 2019 roku, 92 tys. w 2020 roku i 54 tys. w 2021 roku.

– Oceniamy, że płocki oddział ZUS, który obsługuje teren północnego Mazowsza, przyjmie w IV kwartale około 7,5 tys. dodatkowych wniosków o emeryturę – informuje Piotr Olewiński, regionalny rzecznik prasowy ZUS. – To aż 31% więcej, niż średni wpływ wszystkich wniosków obserwowany w kwartałach poprzedniego roku. Do tych obliczeń przyjęto, że struktura wniosków związanych z ustawą wiekową będzie podobna do obecnej proporcji wniosków pierwszorazowych i pierwszorazowo-zamiennych – tłumaczy rzecznik.ZUS już przygotowuje się do obsługi dodatkowej liczby klientów i spraw. – Zakład szkoli właśnie część swoich pracowników, którzy od czerwca stworzą sieć tzw. doradców emerytalnych. Będą to osoby posiadające specjalistyczną wiedzę z zakresu emerytur. Doradcy pomogą klientom ZUS w wypełnieniu dokumentów oraz poprowadzą krok po kroku przez formalności – mówi Piotr Olewiński.

Doradcy zostaną też wyposażeni w specjalne kalkulatory emerytalne. – Klient, który przyjdzie do placówki ZUS, dowie się ile w przybliżeniu wyniesie jego świadczenie, w zależności od momentu faktycznego przejścia na emeryturę. Innymi słowy, przedstawimy zainteresowanemu symulację tego ile otrzyma teraz, a ile jeśli odłoży w czasie decyzję o przejściu na emeryturę, np. o kwartał lub rok. Wybór odpowiedniego momentu zawsze należy oczywiście do nas, jednak warto najpierw zorientować się w swojej sytuacji. Sprawdzimy także, czy przyszły emeryt ma już wyliczony kapitał początkowy. To bardzo ważne, ponieważ wpływa to na wysokość świadczenia. Warto jak najszybciej zadbać o dopełnienie tej formalności. Wtedy wyliczony kapitał będzie spokojnie oczekiwał na podjęcie przez nas decyzji o zakończeniu aktywności zawodowej – dodaje rzecznik.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU