W Płocku powstanie film o generale

REKLAMA

Muzeum Mazowieckie w Płocku przygotowuje film dokumentalny o generale Piotrze Bontemps, którego szczątki odnaleziono podczas prac archeologicznych w 2013 roku w Imielnicy. Film, mający ukazać życiorys i dokonania generała, zostanie wyemitowany w pierwszym kwartale 2016 roku.

Ten 30-minutowy obraz ma być trzecim etapem projektu informacyjnego, w którym przedstawiana jest sylwetka Piotra Bontempsa (1777-1840), uczestnika powstania listopadowego, majora i pułkownika wojsk Księstwa Warszawskiego. Szczątki żołnierza i jego żony znaleziono podczas prac archeologicznych prowadzonych na osiedlu Imielnica. W sierpniu 2014 roku odbył się drugi, uroczysty pochówek generała w kościele Najświętszego Serca Jezusowego.

PowiązaneTematy

Generał spoczął obok swojej żony, Róży Monfreull. W uroczystości wzięła udział m.in. rodzina generała oraz attache obrony ambasady Francji w Polsce, płk. Roland Delawarde. Podkreślano wówczas, że choć Bontemps był Francuzem, to właśnie Polskę wybrał na swoją ojczyznę.

Muzeum Mazowieckie w swoim projekcie naukowym przybliża płocczanom postać generała. Przypomina, że to właśnie on organizował cały przemysł wojenny w Warszawie, Białogonie, Suchedniowie, Końskich, Ostrowcu, Denkowie, Odrowążu i Ćmielowie. Zajmował się też przygotowaniami do obrony Warszawy i brał w niej czynny udział. Po upadku armii Napoleona, gen. Bontemps zamieszkał w Polsce – niedaleko Płocka. Rodzina Bontemps była w XIX wieku właścicielem podpłockiego majątku Gulczewo.

Po upadku powstania, Bontemps złożył przysięgę carowi i został awansowany na generała brygady. Do swojej śmierci pełnił służbę w Rosji, pracując przy testowaniu pocisków artyleryjnych – tragicznie zginął podczas jednej z takich prób. Rodzina sprowadziła jego ciało do majątku Gulczewo i pochowała w rodzinnej krypcie, w kościele pw. św. Jakuba Apostoła w Imielnicy.

W 2016 roku muzeum chce zorganizować sesję naukową, podczas której przypomni postać Piotra Bontemps. Jej zwieńczeniem będzie emisja filmu dokumentalnego, nad którym trwają prace. – Będzie to półgodzinny dokument, przedstawiający życiorys generała – powiedział nam Tomasz Kordala, zastępca dyrektora muzeum. – Znajdzie się w nim mnóstwo ciekawych informacji. Zaprezentujemy pełną sylwetkę tego zasłużonego żołnierza. W filmie znajdą się zarówno sceny z życia prywatnego we Francji, jak też ujęcia batalistyczne. Ma to być ostatni etap sesji naukowej – dodaje.

Scenariusz do filmu już powstaje. Jego autorem jest właśnie Tomasz Kordala. Zdjęcia przygotuje zaś Jan Gawryłkiewicz, operator Urzędu Miasta Płocka, współautor programu MiastO Żyje!. Jak zdradził wicedyrektor Muzeum Mazowieckiego, obok efektownych inscenizacji batalistycznych w filmie nie zabraknie też wywiadów z rodziną generała. Pokazana zostanie także tragiczna śmierć głównego bohatera, jak również przebieg prac archeologicznych i prac antropologicznych szczątków.

Jak udało nam się dowiedzieć, w Poznaniu trwają prace nad odtworzeniem wizerunku gen. Piotra Bontemps. Efekt prac, a więc trójwymiarowy wizerunek żołnierza, zostanie zaprezentowany podczas sesji naukowej. Upublicznione mają zostać również wyniki badań DNA, które rozwieją wątpliwości, dotyczące ustalenia regionu Francji, z którego pochodził Piotr Bontemps.