II Międzynarodowy Festiwal Sztuk Performatywnych „Opowieści” będzie kontynuacją cyklu podobnych wydarzeń, które były prezentowane w Płocku w ramach projektu artystyczno-edukacyjnego realizowanego tam w latach 2023-2024 „Opowieści. Świat jest bardziej skomplikowany niż nasze prawdy o nim”, nawiązującego do twórczości artystów związanych z tym miastem, Stefana (1910-1988) i Franciszki (1907-1988) Themersonów.
Pokazy performance kilkunastu artystów, prezentacje instalacji artystycznych i projekcje filmowe znajdą się w programie II Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Performatywnych „Opowieści”, który odbywać się będzie w Płocku od 25 do 27 lipca. Jego organizatorem będzie tamtejsze Muzeum Mazowieckie.
„Ponieważ okazało się, że Międzynarodowy Festiwal Sztuk Performatywnych +Opowieści+, bardzo się podobał, otrzymywaliśmy wiele zapytań czy będzie kontynuowany, to postanowiliśmy zorganizować następną jego edycję” – powiedziała we wtorek PAP Milena Kolibczyńska z płockiego Muzeum Mazowieckiego. Dodała, że podczas tegorocznej, drugiej odsłony cyklu wydarzeń performatywnych, zaplanowanej od 25 do 27 lipca, zaprezentuje się tam kilkunastu twórców, w tym zagranicznych, zarówno o wieloletnim już dorobku, jak i rozpoczynających dopiero działalność artystyczną.
Podczas II Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Performatywnych „Opowieści” wystąpią m.in. Alastair MacLennan z Wlk. Brytanii, Ralph Peters i Susan Weins z Niemiec, grupa artystek szwajcarskich – Muda Mathis, Sus Zwick, Fränziska Madoerin, Chris Regn i Dorotea Rust, a także polscy twórcy – Ewa Zarzycka i Hubert Zemler. Częścią cyklu wydarzeń będzie upamiętnienie zmarłego niedawno Davida Thomasa (1953-2025), pochodzącego z USA, a mieszkającego w Wlk. Brytanii, muzyka, piosenkarza i autora tekstów.
Jak anonsuje płockie Muzeum Mazowieckie, w festiwalowym programie, oprócz pokazów performance, znajdą się też prezentacje instalacji artystycznych, projekcie filmowe i spotkania z artystami. Kuratorką cyklu wydarzeń, podobnie jak w przypadku „Opowieści. Świat jest bardziej skomplikowany niż nasze prawdy o nim”, będzie Małgorzata Sady, tłumaczka, autorka przekładów z dziedziny sztuki współczesnej, literatury i filozofii, realizatorka filmów dokumentalnych i animowanych, a także artystka performatywna.
Sady powołała niezależną oficynę „Gaberbocchus w Polsce”, nawiązującą do wydawnictwa prowadzonego przez Stefana i Franciszkę Themersonów w Londynie. Od 2002 r. publikuje „Utwory rozrzucone” obojga artystów, z którymi łączyła ją przyjaźń przez ostatnich dziesięć lat ich życia.
Projekt „Opowieści. Świat jest bardziej skomplikowany niż nasze prawdy o nim”, odwołujący się w tytule do słów Stefana Themersona, był organizowany przez Muzeum Mazowieckie w Płocku w partnerstwie z Kunstbanken Center for Contemporary Art w Hamar w Norwegii. W jego ramach odbył się I Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Performatywnych, trwający od 19 do 22 lipca 2023 r. Wystąpiło wtedy 46 artystów z 17 krajów, w tym z Polski, Norwegii, Austrii, Niemiec, Izraela, Włoch, a także z Ukrainy.
Płock to rodzinne miasto Stefana Themersona, awangardowego prozaika, twórcy teorii poezji semantycznej, fotografii i filmów eksperymentalnych. Z Płockiem rodzinnie związana jest również Franciszka, żona Stefana, malarka, rysowniczka, ilustratorka i scenografka. W 1938 r. oboje wyjechali do Francji, gdzie dwa lata później Stefan wstąpił do Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Od 1942 r., będąc już w Wielkiej Brytanii, współpracował z Ministerstwem Informacji i Dokumentacji RP w Londynie. Powstał wtedy eksperymentalny film antywojenny „Calling Mr. Smith”.
W 1948 r. mieszkając już w Wlk. Brytanii Themersonowie otworzyli oficynę wydawniczą Gaberbochus Press, którą prowadzili w Londynie do 1979 r. W latach 1957-1959 organizowali tam otwarte spotkania w formule common room, czyli dyskusje i wymiany poglądów artystów oraz naukowców. Stefan jest autorem powieści, opowiadań i esejów. Do wielu jego utworów ilustracje tworzyła Franciszka, która była także autorką scenografii i kostiumów do sztuk teatralnych.
Od wielu lat właśnie w Płocku odbywa się Festiwal Themersonów, poświęcony ich twórczości, organizowany przez Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki, który nosi imię obojga artystów. Z kolei w Muzeum Mazowieckim w Płocku znajduje się Galeria Themersonów, gdzie prezentowane są m.in. obrazy, rysunki, fotogramy, fotografie, fragmenty filmów oraz przedmioty, które służyły obojgu artystom do pracy, a także związane z ich życiem osobistym.
Jak zapowiada płockie Muzeum Mazowieckie, II Międzynarodowy Festiwal Sztuk Performatywnych „Opowieści”, podobnie jak pierwsza jego odsłona, „będzie angażował, stawiał pytania i budował platformę porozumienia”. Wstęp na wszystkie wydarzenia będzie bezpłatny. (PAP)
mb/ aszw/


![Tomasz Kominek: budżet obywatelski, Wisła i schronisko [PODCAST]](https://petronews.pl/wp-content/uploads/2026/02/TomaszKominek-120x86.jpeg)
![Herstorie odwagi. Te kobiety łączy jedno… [PODCAST]](https://petronews.pl/wp-content/uploads/2026/02/biblioteka-120x86.jpeg)


![Zderzenie trzech aut. Dwie osoby w szpitalu [ZDJĘCIA]](https://petronews.pl/wp-content/uploads/2026/02/zderzenie-trzech-aut-Plock-Sikorz-luty-2026-2-360x180.jpg)







![Herstorie odwagi. Te kobiety łączy jedno… [PODCAST]](https://petronews.pl/wp-content/uploads/2026/02/biblioteka-360x180.jpeg)




![Rusza Letni Festiwal Muzyczny z Płocką Orkiestrą Symfoniczną [WSTĘP WOLNY]](https://petronews.pl/wp-content/uploads/2025/08/fortepian-360x180.jpg)

![Czy szkoła przygotowuje do życia? Młodzież zabrała głos [PODCAST]](https://petronews.pl/wp-content/uploads/2026/02/staszic-360x180.jpeg)




![Studniówka „Bergerowej” pełna elegancji [FILM, FOTO]](https://petronews.pl/wp-content/uploads/2026/01/studniowka_bergerowa_2026-57-360x180.jpg)












![Bieg Tropem Wilczym w Osadzie Młynarza. Patriotyzm, sport i żurek [PODCAST]](https://petronews.pl/wp-content/uploads/2026/02/adrenaline-360x180.jpeg)




![Prezentacja Wisły Płock [FILM, ZDJĘCIA]](https://petronews.pl/wp-content/uploads/2026/01/Prezentacja-Wisly-Plock-Mazovia-styczen-2026-6-360x180.jpg)



![Tomasz Kominek: budżet obywatelski, Wisła i schronisko [PODCAST]](https://petronews.pl/wp-content/uploads/2026/02/TomaszKominek-360x180.jpeg)


![Jak mija zima na drogach i czy grozi nam powódź? [PODCAST]](https://petronews.pl/wp-content/uploads/2026/02/starosta-360x180.jpeg)






