REKLAMA

REKLAMA

W Płocku jak w Buenos Aires

REKLAMA

Przeczytajrównież

Atlanta w USA, Zurych w Szwajcarii, Flandria w Belgii, Buenos Aires w Argentynie, Kurytyba w Brazylii, Shanghaj w Chinach, Newcastle w Australii, a w Polsce… Płock. Co mamy z nimi wspólnego? Mamy wspólną sieć.

Światowa sieć CIFAL to grupa wyjątkowych ośrodków szkoleniowych, zorganizowana przez UNITAR, instytucję powołaną przez Organizację Narodów Zjednoczonych (ONZ). Polski ośrodek CIFAL przeznaczony jest do szkolenia kadr rządowych, samorządowych i liderów środowisk lokalnych w Europie Wschodniej. W tej części świata Płock jest jedynym miastem, które organizuje tego rodzaju inicjatywy.

Reklama. Przewiń aby czytać dalej.

Ośrodek w naszym mieście powstał w 2004 roku. Pierwotnie miał kształcić i zachęcać władze różnego szczebla ze Wschodniej Europy do wdrażania PPP. Wtedy partnerstwo publiczno-prywatne praktycznie nie występowało w tej części Europy (w Polsce również). – Wciąż jesteśmy na początku drogi pod względem korzystania z formuły PPP – mówi Joanna Michalak, kierownik referatu polityki gospodarczej w urzędzie miasta.

Cifal w Płocku był przez kilka lat w strukturach ratusza. Potem instytut UNITAR zlecił powołanie odrębnego podmiotu i powstała spółka. Obecnie urząd miasta wraca do pierwszej koncepcji i CIFAL ponownie znalazł się w ratuszu. W wyniku tych zmian, odnowiono umowę o współpracy w czasie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Z Orlenem i bez Orlenu
Na początku CIFAL Płock był finansowany przez prywatne firmy, jak Veolia, Dexia (bank sektora publicznego) i Alcatel. Przez jakiś czas połowę kosztów każdego szkolenia (15 tys. dolarów) pokrywał Orlen. – Bez współpracy Orlenu z biurem projektów ONZ w ogóle nie byłoby CIFAL-a w Płocku. To przez nich został nawiązany kontakt i to obecność koncernu determinowała powstanie takiej inicjatywy – wyjaśnia Witold Rogowiecki, były dyrektor promocji w urzędzie miasta, który uczestniczył w tworzeniu ośrodka w Płocku. – Po odejściu z koncernu prezesa Zbigniewa Wróbla, wielkiego zwolennika CIFAL-a w naszym mieście, potentat paliwowy wycofał się, niestety, ze współpracy – mówi Rogowiecki.

Po utworzeniu spółki CIFAL zmieniło się także finansowanie szkoleń i  ich popularność wśród zagranicznych samorządowców spadła. – Powodem był fakt, że uczestnicy warsztatów musieli płacić indywidualnie za udział w nich. Przeloty, hotele, opłacenie drogiego szkolenia, to ogromne koszty, na które stać tylko nielicznych w Europie Wschodniej – tłumaczy kierownik Joanna Michalak.




Ministerstwo proponuje współpracę
– Zamierzamy w nowej formule zbudować markę CIFAL Płock – mówi kierowniczka referatu polityki gospodarczej urzędu miasta. – Planujemy ponownie położyć nacisk na szkolenia w zakresie PPP, ponieważ jako miasto mamy w tym naprawdę spore osiągnięcia. W takiej właśnie formule powstał  projekt z Siemensem. Firma wprowadzi w Płocku innowacje, których wynikiem będą trzydziestoprocentowe oszczędności w zużyciu energii. I to będzie kwota ich wynagrodzenia. Jeżeli uda się zaoszczędzić więcej, przekażą różnicę ratuszowi. Jeżeli nie uda im się osiągnąć oszczędności ustalonych w umowie, to będziemy płacić odpowiednio mniej, a Siemens jeszcze zapłaci kary – opowiada Joanna Michalak.

– To jedyny w Polsce projekt, który spłaca się w 100 procentach z oszczędności – dodaje. – Jako miasto chwalimy się także inteligentnymi rozwiązaniami w zakresie systemów transportowych, więc możemy służyć za przykład dla innych. Mamy m.in. „inteligentne” przystanki, sygnalizatory na skrzyżowaniach, aplikację informującą pasażerów, gdzie jest obecnie autobus. Myślimy też o innych innowacjach. Stajemy się „smart city”- wyjaśnia Joanna Michalak.

Urząd podkreśla, że działania miasta zostały dostrzeżone przez Ministerstwo Rozwoju i w tym roku Płock otrzymał propozycję podzielenia się swoimi doświadczeniami z Ukrainą. Departament programów pomocowych przeznaczył na dwuletni projekt 3,5 mln zł. – Prowadziliśmy już szkolenia w Kijowie. Przedstawiciele Ukrainy byli także w naszym mieście. Zamierzamy zorganizować dla nich duże warsztaty w ramach CIFAL Płock – zapowiada kierownik Joanna Michalak.

Dyrektorem wykonawczym CIFAL Płock jest Jacek Terebus, zastępca prezydenta Płocka ds. rozwoju i inwestycji.

REKLAMA

Inni czytali również

Kolejny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU