REKLAMA

W Gąbinie omal nie doszło do rozruchów. Chcą odwołania proboszcza

REKLAMA

W Gąbinie doszło do poważnego spięcia między proboszczem tamtejszej parafii a parafianami. Konflikt dotyczy wysokich opłat za sakramenty, ale i problemów z chrztami czy planowanego zwolnienia kościelnego. Na miejsce wezwano policję. Co na to Kuria Diecezjalna w Płocku?

O zdarzeniu jako pierwszy poinformował portal Teraz Gabin.pl. 9 stycznia o godz. 17 członkowie parafii pod wezwaniem św. Mikołaja w Gąbinie zgromadzili się przed swoim kościołem. Protestowali przeciwko bardzo wysokim opłatom za udzielanie sakramentów, podnosili też kwestię problemów z ochrzczeniem dzieci i planowanego przez kapłana zwolnienia kościelnego-grabarza. Mieszkańcy Gąbina przywieźli też ze sobą taczki, sugerując, że chcą zwolnienia proboszcza z tej funkcji. Na miejscu pojawiła się policja, która nie miała jednak podstaw do interwencji.

Około godziny 21 na plac przed kościołem przyszedł proboszcz. Choć osób było już mniej, to atmosfera zagęściła się – padały kolejne zarzuty wobec księdza. Ten poczuł się na tyle zaniepokojony, że wezwał policję. W końcu, blisko przed północą, parafianie postanowili, że złożą wniosek o odwołanie księdza z funkcji proboszcza. Zapowiadali też zamknięcie budynku kościoła, w przypadku, gdyby ich wniosek nie został spełniony.

Zapytaliśmy w Kurii Diecezjalnej Płockiej, czy znana jest sytuacja w gąbińskiej parafii oraz jakie kroki zostaną podjęte w tej sprawie. Odpowiedź otrzymaliśmy 10 stycznia późnym wieczorem.– Wczoraj w godzinach wieczornych, Kuria Diecezjalna Płocka została poinformowana przez grupę parafian z Gąbina o zorganizowanym przez nich proteście przeciwko proboszczowi – potwierdziła dr Elżbieta Grzybowska, Rzecznik Kurii Diecezjalnej Płockiej. – W dniu dzisiejszym biskup pomocniczy spotkał się z delegacją parafian z Gąbina, która przedstawiła swoje zastrzeżenia pod adresem proboszcza – dodała.

Jak wyjaśnia rzecznik Kurii, w tej sytuacji biskup pomocniczy odbył rozmowę z ks. proboszczem i wysłuchał jego wyjaśnień.

– Ks. proboszcz, mając na uwadze osiągnięcie przez niego wieku emerytalnego oraz dobro duchowe wspólnoty parafialnej w Gąbinie, poprosił Biskupa Płockiego o przejście z dniem 28 lutego 2018 r. na emeryturę. Biskup przychylił się do prośby – informuje dr Elżbieta Grzybowska.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 10

 1. obcy says:

  czs by przyszedłinny proboszcz izrobiłtu porządek z tym marginesem na cmentarzu a może tak skarbówkke powiadomićby sprawdziłaile podatku nie odprowadzili od każdego dołka wykopanego sprawdzić też trzeba za ile flaszek menele kopi za niego ,,,,,,,,,,Brawo ks józefie powiedz by następca jak najmniej soufalał się tutaj bo będzie mia takie same problemy

 2. Tylko ja says:

  Jak dla mnie to możecie chodzić sobie do kościoła albo do marketu… Ups… Niedługo do marketu będzie problem…
  Ale niech rodzina nie przychodzi po katolicki pochówek. Są świeccy którzy organizują takie ceremonie. „Po cóż fatygować duchowne osobe?”
  A wracając do tematu. Należało się chłopu odejście już dawno.

 3. przeciwniczka czarnej mafii says:

  Czarna, dobrze zorganizowana mafia. Na szczęście mentalność młodych ludzi się zmienia i nie pozwala im za wiele. Starzy ludzie, niestety, to co ksiądz powie w niedziele na sumie-to święte. Zaściankowość i ciemnota!!!
  Zamiast na tacę, proponuję 5 zł dać na chore dzieci lub kupić karmę i zanieść do schroniska.

  • czarny says:

   pierwsza przylecisz po katolicki pogrzeb. a wtedy diabeł ( księży nie będzie) widłami do piekła cię wepchnie

   • BIAŁY says:

    Jeżeli ktoś po śmierci ma mnie rozliczać za to Czy wrzuciłem 5zł na tace, a nie za to co robiłem w życiu, to kto wie, jeżeli faktycznie istnieje piekło, to coś czuję że prawdopodobnie to miejsce dla mnie.

   • Arakiel says:

    Ahahahahahaha

 4. rety says:

  Czarna mafia skubie jak może.

  • maniek says:

   Jak nie odpowiada ci „Czarna mafia”, to nie płać. Nikt cię nie zmusza do dawania jakichkolwiek pieniędzy. Mafia to politycy z urzędnikami, którzy skubią nas pod przymusem i nie pytają, tylko biorą.

   • Gość says:

    A Ty myślisz że urzędnicy to nie płacą? Haha ustawa zobowiązuje ich tak samo jak innych ludzi i jeszcze muszą wysłuchać nastawionych pajaców których obsługują haha

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU