REKLAMA

REKLAMA

W Diecezji Płockiej nie ma zakazanych piosenek podczas ślubu, jednak „nie każdy śpiew się nadaje”

REKLAMA

Przeczytajrównież

W mediach pojawiły się informacje o liście „zakazanych piosenek”, która funkcjonuje w Diecezji Płockiej. Kuria zaprzecza tworzeniu takiej listy, jednak przyznaje, że podczas mszy świętej, również podczas ślubu kościelnego, wykonywane powinny być utwory liturgiczne.

O tym, że Diecezja Płocka wprowadziła listę piosenek zakazanych na ślubie, informowały media w całej Polsce. Kuria Diecezjalna Płocka wydała komunikat w tej sprawie.

– W związku z licznymi nieprawdziwymi informacjami, jakoby w diecezji płockiej funkcjonowała lista “zakazanych piosenek” ślubnych pragniemy poinformować, że w naszej diecezji nie ma takiej listy – informuje Kuria. – Natomiast trwają prace nad przygotowaniem Materiałów Pomocniczych, które będą zawierać obszerny zestaw pozytywnych propozycji śpiewów i utworów – zarówno dawniejszych, jak i współczesnych – przeznaczonych do wykorzystania podczas ślubu, zgodnych z wymogami liturgii – wyjaśnia, zachęcając jednocześnie osoby, które chcą włączyć się w przygotowanie listy o nadsyłanie swoich propozycji śpiewów.

Jak tłumaczy Kuria, osoby zawierające ślub w kościele oraz ci, którzy w trakcie takiej Mszy św. wykonują śpiewy powinny mieć świadomość, że jest to sakrament, czyli spotkanie z Jezusem Chrystusem w liturgii, więc w związku z tym śpiewy muszą mieć charakter religijny, a nie świecki. W diecezji płockiej sprawy te reguluje instrukcja Biskupa Płockiego o przygotowaniu i sprawowaniu sakramentu małżeństwa, odnosząca się m. in. do kwestii muzyki i śpiewu w czasie Mszy św. z udzielaniem ślubu.

Reklama. Przewiń aby czytać dalej.

Tymczasem według ks. Marcina Sadowskiego, diecezjalnego referenta ds. muzyki kościelnej i dyrektora Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej „Musicum” im. Ks. Eugeniusza Gruberskiego w Płocku, osoby wykonujące śpiewy podczas Mszy św. z sakramentem małżeństwa miewają problem z doborem repertuaru, niekiedy wybierają utwory zaczerpnięte ze świeckiej muzyki rozrywkowej.

– Często wynika to z niewiedzy czy braku przygotowania do tego, aby poprawnie dobierać śpiewy na taką liturgię. Z tego powodu będziemy organizować kurs liturgiczny dla takich osób: żeby zrozumiały czym jest liturgia, jak ona przebiega, jakie śpiewy mogą być podczas niej wykonywane – informuje ks. Marcin Sadowski.

Dyrektor „Musicum” dodaje też, że „Muzyka jest integralną częścią liturgii, podczas której udzielany jest sakrament małżeństwa. Ona musi był w pełni włączona w liturgię eucharystyczną, będącą pamiątką męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, dlatego też śpiewy nie mogą być wtedy świeckie, ale dostosowane do tego, co dzieje się w czasie liturgii”.




W tym roku kurs dla osób zainteresowanych nie jest jeszcze obowiązkowy (odbędzie się w terminach 17 października i 7 listopada br. w Płocku), ale od 1 stycznia przyszłego roku osoby i zespoły muzyczne biorące udział w ceremonii ślubu będą zobowiązane do posiadania zaświadczenia o ukończeniu takiego kursu.

Faktem jest jednak, że w Instrukcji Biskupa Płockiego o przygotowaniu i sprawowaniu sakramentu małżeństwa w Diecezji Płockiej, opublikowanej 30 kwietnia br. zawarto informację, iż:

„Nie każdy śpiew, który podoba się narzeczonym, nadaje się do wykonywania w czasie liturgii sakramentu małżeństwa. Ponieważ sprawujemy sakrament małżeństwa i Najświętszej Eucharystii, które są oficjalnym publicznym kultem Kościoła, w trakcie celebracji należy posługiwać się tylko i wyłącznie zatwierdzonymi pieśniami liturgicznymi, przeznaczonymi do liturgii”.

W wymienionym dokumencie Biskup Płocki Piotr Libera zarządza, że w czasie liturgii Mszy św., także ze sprawowaniem sakramentów i sakramentaliów, można korzystać z repertuaru pieśni, dostępnego w następujących śpiewnikach kościelnych (także w ich wcześniejszych wydaniach):

  • Karol Mrowiec (red.), Śpiewnik liturgiczny, Lublin 1998;
  • Jan Siedlecki, Śpiewnik kościelny, wyd. XLI, W. Kałamarz CM, A. Ziółkowski CM (red.), Kraków 2015;
  • Gizela M. Skop (red.), Exsultate Deo. Śpiewnik mszalny, wyd. X, Kraków 2010
  • oraz pieśni i utwory muzyczne z listy, zatwierdzonej przez Diecezjalną Komisję Muzyki Kościelnej.

– W repertuarze wokalnej muzyki solowej lub chóralnej należy korzystać tylko z utworów przeznaczonych do użytku liturgicznego. Nie wolno wykonywać żadnych utworów o charakterze świeckim, piosenek religijnych albo muzyki popularnej – podkreśla Biskup Płocki.

REKLAMA

Inni czytali również

Kolejny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU