W Boże Ciało przez Płock przeszły procesje

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Tradycyjnie już, w trakcie uroczystości Bożego Ciała przez ulice Płocka przeszły procesje. Główne uroczystości odbywały się w Katedrze.

Uroczystości rozpoczęły się mszą św. o godz. 11 w Katedrze, później procesja przeszła od Katedry, przez Pl. Narutowicza, ul. Kościuszki, Pl. Obrońców Warszawy, ul. Kolegialną, Kwiatka i Nowowiejskiego do kościoła św. Jana Chrzciciela.

Na zakończenie procesji przy pomniku bł. abpa. A. J. Nowowiejskiego, biskup Piotr Libera wygłosił homilię. Dlaczego właśnie tam?

– Jezus z miłości do ludzi złożył w ofierze samego siebie. Z miłości do Jezusa złożył też ofiarę życia Abp. Antoni Julian Nowowiejski – wyjaśniał biskup. – Aresztowany przez Niemców w 1940 roku, internowany w Słupnie k. Płocka, więziony w piwnicy budynku obecnego ratusza w Płocku, a wreszcie osadzony w hitlerowskim obozie koncentracyjnym w Działdowie. Tam poniósł śmierć męczeńską, najprawdopodobniej 28 maja 1941 roku. Już za dwa dni zatem przypadnie 75 rocznica jego śmierci – dodał.

Biskup nawiązał również do przypadającego w tym dniu święta matek.

– Kochani moi! Wielu z nas już idzie tą drogą. Myślę w tym momencie o obecnych tu Matkach, które przeżywają dzisiaj swoje święto. Przecież “być mamą” to składać siebie w ofierze dla swoich najbliższych – przede wszystkim swoich dzieci. Kochane Mamy, które niesiecie przez życie radość, ale jednocześnie brzemię macierzyństwa – Bóg wam zapłać za waszą ofiarę! Z ogromnym szacunkiem patrzę na was i powierzam wszystkie matki opiece Maryi, Matce Jezusa Chrystusa, która najpełniej uczestniczyła w Ofierze krzyżowej swego Syna – podsumował bp. Piotr Libera.

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji