REKLAMA

REKLAMA

Uzależnij się od zdrowia. Uwolnij od tytoniu

REKLAMA

Każdy dzień jest dobry, aby postanowić o uwolnieniu się od uzależnienia, jakim jest palenie tytoniu. Jednakże przypadająca w tym roku 30. rocznica ustanowienia międzynarodowego święta „Dzień Bez Papierosa” jest doskonałą okazją do zerwania z tym niezdrowym nawykiem. Dlatego też PKN ORLEN przy współpracy z Grupą SAPR uruchomił antynikotynową kampanię społeczną, w trosce o swoich pracowników. Pomysł jest także kontynuowany wśród mieszkańców Płocka. Dla zainteresowanych przygotowano badania, warsztat motywacyjny oraz konkurs z nagrodami.

Przeczytajrównież

31 maja, czyli w międzynarodowy Dzień Bez Papierosa, zainaugurowano kampanię antynikotynową

Celem kampanii społecznej „Uzależnieni od zdrowia. Wolni od tytoniu” jest zachęcenie jak największej grupy osób palących do zamiany szkodliwych nawyków na dobre i zainteresowanie się zdrowym trybem życia. Kampania społeczna wspierająca decyzję o zerwaniu z paleniem tytoniu została zainicjowana przez Koncern wśród pracowników 31 maja i przypadającą w tym roku okrągłą 30. rocznicę ustanowienia przez Światową Organizację Zdrowia „Dnia Bez Papierosa”.

Reklama. Przewiń aby czytać dalej.

O wpływie palenia na zdrowie i metodzie na zerwanie z tym nałogiem, edukację prowadził zespół ekspertów podczas Dni Chemika. Pod okiem kierownika Uniwersyteckiej Poradni Leczenia Zespołu Uzależnienia od Tytoniu, specjaliści udzielili ponad pół tysiąca porad i przebadali smokerlizerem, czyli miernikiem tlenku węgla, około dwustu osób. Dodatkowo udzielono także około trzydziestu pogłębionych konsultacji lekarskich.

Stoisko edukacyjne kampanii antynikotynowej podczas Dni Chemika

Kampania „Uzależnieni od zdrowia. Wolni od tytoniu” jest skierowana nie tylko do osób palących tytoń, ale także do osób niepalących, które mogą być wsparciem dla członków swoich rodzin i kolegów palących papierosy.

Zaproszenia do wzięcia udziału w kampanii, materiały informacyjne oraz polskie jabłka, które są symbolem zdrowego trybu życia zostały rozdane na terenie Płocka 12 czerwca.

W ramach kampanii społecznej zaplanowano szereg działań. Powstała już strona internetowa wolniodtytoniu.pl, na której zamieszczono wartościowe informacje na temat szkodliwych skutków palenia i procesu jego rzucenia. Na stronie udostępniono także bezpłatne i anonimowe testy, dzięki którym osoby palące tytoń mogą sprawdzić poziom swojego uzależniania od nikotyny oraz poziom motywacji do zaprzestania palenia. Umieszczono także informacje o konkursie z atrakcyjnymi nagrodami. W ramach kampanii zaplanowano także spotkanie z ekspertami. Jego głównym celem jest nie tylko wsparcie osób w procesie rzucenia palenia, ale także otrzymanie konkretnych sugestii jak opracować swój indywidualny plan zerwania z nałogiem.

SPOTKANIA WARSZATOWE

Osoby palące tytoń, a zarazem chętne do zerwania z uzależnieniem, mogą wziąć udział w dedykowanym spotkaniu warsztatowym, poświęconym strategiom rzucenia nałogu tytoniowego. Spotkanie odbędzie się 30 czerwca br. w Płocku w sali Best Western Hotelu Petropol przy Al. Stanisława Jachowicza 49. Warsztat będzie trwać od godziny 17.00 do godziny 19.30. Zainteresowani udziałem powinni zapisać się wcześniej korzystając z formularza dostępnego na stronie: wolniodtytoniu.pl w zakładce WARSZTATY. O udziale decyduje kolejność zgłoszeń, a organizatorzy przewidzieli 50 miejsc. Spotkanie zostało tak zaprojektowane, aby osoby, które chcą lub rozważają rzucenie palenia mogły spotkać się z ekspertami, na co dzień pracującymi z uzależnionymi i wspierającymi palaczy w walce z nałogiem.

31 maja, czyli w międzynarodowy Dzień Bez Papierosa, zainaugurowano kampanię antynikotynową

Zajęcia poprowadzi dr Łukasz Balwicki, kierownik Uniwersyteckiej Poradni Leczenia Zespołu Uzależnienia od Tytoniu, autor wielu publikacji naukowych oraz praktycznych poradników dla uzależnionych od palenia papierosów. Ekspert jest koordynatorem wielu programów i kampanii antytytoniowych. W spotkaniu udział weźmie także Magdalena Cedzyńska – psycholog, psychoterapeuta, kierownik Poradni Pomocy Palącym przy Centrum Onkologii-Instytucie w Warszawie. Współautorka akredytowanego przez Ministerstwo Zdrowia kursu diagnostyki i leczenia zespołu uzależnienia od tytoniu oraz autorskich warsztatów dla palaczy. Podczas spotkania będzie okazja do przebadania się smokelizerem, który sprawdza zatrucie tlenkiem węgla z dymu tytoniowego.

KONKURS Z ATRAKCYJNYMI NAGRODAMI

Organizatorzy kampanii „Uzależnieni od zdrowia. Wolni od tytoniu” zapraszają także do wzięcia udziału w Konkursie, który polega na przesłaniu informacji na jedno z dwóch zagadnień: „Moja historia rzucenia palenia tytoniu” lub „Co zmieniło się, jak rzuciłem palenie?”. Odpowiedzi można przesyłać w postaci pracy pisemnej z możliwością użycia zdjęć, rysunków (do 4 stron formatu A 4) lub pracy nagranej w formie krótkiego filmu (do 5 minut).

Stoisko edukacyjne kampanii antynikotynowej podczas Dni Chemika

Do przesłanych materiałów należy dołączyć kompletnie wypełniony Załącznik, który jest dołączony do Regulaminu konkursu. Prace można przesyłać tradycyjną pocztą do 2 lipca br. na adres: ul. Zielińska 2/11 (31-227 Kraków) z dopiskiem na kopercie „Konkurs wolni od tytoniu” lub w tym samym terminie drogą elektroniczną na adres mailowy wolniodtytoniu@sapr.pl. W przypadku prac konkursowych nadanych listownie, liczy się data stempla pocztowego. Ogłoszenie zwycięzców konkursu nastąpi 18 lipca br. Nadesłane prace konkursowe będą oceniane pod kątem zgodności z tematem i oryginalności pomysłu.

Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody:

  • I miejsce – rower sportowy
  • II miejsce – roczny karnet na siłownię wraz z 12 godzinami indywidualnych treningów z trenerem personalnym
  • III miejsce – roczny karnet na basen.

Uwaga! Dla 20 osób, które pierwsze prześlą prace konkursowe przewidziano nagrodę gwarantowaną w postaci pakietu 4 biletów do kina.

Regulamin konkursu oraz Załącznik do Regulaminu dostępne są na stronie: wolniodtytoniu.pl w zakładce KONKURS.

Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, palenie tytoniu to jeden z najbardziej szkodliwych dla naszego zdrowia nałogów. W Polsce z powodu palenia tytoniu umiera ok. 60 tys. ludzi rocznie – to 15 razy więcej niż ginie w wypadkach samochodowych. Jeśli porównamy tę liczbę do populacji miasta, będzie to liczba odpowiadająca ponad połowie mieszkańców Płocka. Statystyki wskazują, że 90% zachorowań na raka płuca spowodowanych jest paleniem tytoniu. Co roku z powodu biernego palenia umiera także 2 tysiące osób (dane: http://www.mz.gov.pl/zdrowie-i-profilaktyka/uzaleznienia/tyton/palenie-tytoniu-w-liczbach).

Partnerem merytorycznym kampanii „Uzależnieni od zdrowia. Wolni od tytoniu” jest Grupa SAPR, która wspiera organizacje w programach zmiany społecznej i budowaniu świadomości. Jest także współorganizatorem kilku kampanii antynikotynowych w tym m.in. LOKAL BEZ PAPIEROSA, której celem była ochrona klientów przed biernym paleniem. Akcja przyczyniła się do zmiany ustawy o negatywnych skutkach palenia tytoniu i do wprowadzenia zakazu palenia w miejscach publicznych w 2010 r. Pozostałe kampanie to także:

  • PALENIE JEST SŁABE – projekt skierowana do gimnazjalistów
  • NIE PAL PRZY DZIECKU – kampania stanowiąca odpowiedź na alarmujące statystyki pokazujące narażenie dzieci na bierne palenie.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na dedykowaną kampanii stronę internetową: wolniodtytoniu.pl, gdzie znajduje się więcej informacji w tej tematyce.

REKLAMA

Inni czytali również

Kolejny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU