Uważajcie na dziczyznę i wieprzowinę

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

U sześciu pacjentów hospitalizowanych w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku podejrzewana jest włośnica. W związku z tym, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Płocku oraz płockie Centrum Zarządzania Kryzysowego ostrzegają przed spożywaniem mięsa i produktów mięsnych wyprodukowanych z dzików lub świń niewiadomego pochodzenia. 

Mięso, które planuje się przetworzyć we własnym zakresie, można badać w Płocku. Przy ul. Pięknej 6 funkcjonuje przy Stanowisko Zamiejscowe Działu Badań na Obecność Włośni. Zakład przeprowadza badanie metodą wytrawiania próbki zbiorczej z zastosowaniem metody magnetycznego mieszania. Jest to bardzo czułe badanie i jako jedyne jest zalecane przez Unię Europejską. Bez przeprowadzenia tego badania, mięso nie może zostać przetworzone ani spożyte. Dodatkowe informacje można uzyskać w Powiatowym Inspektoracie Weterynarii w Płocku (ul. Piękna 6, nr telefonu 262 77 92) lub laboratorium WETLAB (262 72 35).

Włośnia to choroba pasożytnicza, która przez kilka pierwszych dni może nie dawać objawów. W I fazie choroby występują m.in. gorączka, nudności, wymioty oraz dolegliwości żołądkowo-jelitowe.

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji