REKLAMA

Urząd skarbowy ostrzega: Weź paragon!

REKLAMA

Urząd skarbowy ponownie rozpoczął akcję, w trakcie której skontroluje prawidłowość wydawania paragonów z kas fiskalnych. Naczelnik płockiego Urzędu Skarbowego w specjalnym komunikacie ogłosił intensyfikację akcji „Weź paragon”.

Kampania urzędu skarbowego trwa przez cały rok, jednak w okresie wakacyjnym sprzedawcy częściej niż zwykle mogą spodziewać się kontroli urzędników, którzy sprawdzą czy paragony fiskalne są wydawane wszystkim klientom.

– Celem takiego działania jest zarówno uświadamianie klientom jakie znaczenie ma każdorazowy odbiór paragonu, jak i spowodowanie, by wydawanie paragonów było powszechne, a podatki odprowadzane były w oparciu o rzetelnie ewidencjonowaną sprzedaż – mówi Maciej Imielski, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku. Jak tłumaczą urzędnicy, często nie bierzemy paragonu sami, ale zdarza się też, że po prostu dowodu zakupu nie otrzymujemy od sprzedawcy. Może to powodować komplikacje, gdy na przykład kupiony przez nas towar okaże się wadliwy, a my nie możemy udokumentować zakupu i złożyć reklamacji. – Bez paragonu trudno jest skontrolować poprawność naliczenia przez sprzedawcę kwoty do zapłaty – tłumaczy Maciej Imielski. – Okaże się on też pomocny, gdy będziemy chcieli porównać ceny w różnych sklepach. Powinniśmy mieć również świadomość, że paragon pełni ważną rolę w obrocie gospodarczym – dodaje.

Jakie są zalety każdorazowego brania paragonu?
– ułatwiamy sobie złożenie reklamacji,
– mamy możliwość porównywania cen,
– wspieramy uczciwą konkurencję,
– uzyskujemy pewność, że nie zostaliśmy oszukani,
– zmniejszamy szarą strefę.

Dlaczego branie paragonu przyczynia się do likwidacji szarej strefy? Urząd skarbowy tłumaczy, że rzetelne ewidencjonowanie obrotów na kasach fiskalnych jest gwarancją, iż podatek zapłacony w cenie towaru trafi do budżetu państwa i posłuży do finansowania instytucji i inwestycji, z których korzystamy wszyscy. – Przedsiębiorcy, którzy pomimo takiego obowiązku, nie ewidencjonują obrotów na kasach rejestrujących lub nie ewidencjonują ich w całości, zaniżają podatkowe wpływy budżetowe, a to dzięki dochodom z podatków finansowana jest działalność szkół czy szpitali – wyjaśnia Naczelnik płockiego Urzędu Skarbowego. – Uchylanie się od zobowiązań podatkowych powoduje również powstanie nieuczciwej konkurencji, która z uwagi np. na niższe ceny towarów czy usług oferowanych przez takie podmioty, niszczy legalną działalność gospodarczą – Maciej Imielski podaje kolejny argument za żądaniem wydania paragonu.Urzędnicy przypominają przy okazji, że wydanie paragonu fiskalnego jest obowiązkiem sprzedawcy i powinno odbywać się bez żądania nabywcy. W najbliższym czasie pracownicy Urzędu Skarbowego w Płocku sprawdzą rzetelność ewidencjonowania transakcji za pomocą kas fiskalnych w punktach handlowych i usługowych. Kontrolerów można spodziewać się zarówno w sklepach, punktach gastronomicznych, autokarach i busach, jak i na bazarach czy targowiskach. Kontroli będzie podlegać nie tylko samo wydawanie paragonów, ale i ich prawidłowość nabijanej na nim kwoty.

Co grozi przedsiębiorcom w przypadku wykrycia nieprawidłowości? – Nieuczciwi przedsiębiorcy mogą zostać ukarani – ostrzega Maciej Imielski. – Zgodnie z przepisami Kodeksu karnego skarbowego, karze grzywny podlega ten, kto wbrew obowiązkowi dokonuje sprzedaży z pominięciem kasy rejestrującej albo nie wydaje dokumentu z kasy rejestrującej (stwierdzającego dokonanie sprzedaży), nie wystawienia faktury lub rachunku za wykonanie świadczenia, wystawia je w sposób wadliwy albo odmawia wydania. Nieewidencjonowanie obrotów na kasie fiskalnej jest karane mandatami
w wysokości od 168 do 3360 zł – wyjaśnia.

Warto wiedzieć, że mandat karny może zostać nałożony nie tylko na pracownika obsługującego kasę rejestrującą, ale również na właściciela firmy, który nienależycie wykonuje obowiązki nadzoru.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU