REKLAMA

Urząd Skarbowy automatycznie przygotował PIT-y. Czas na wybór

REKLAMA

Nowa usługa „Twój e-PIT” Urzędu Skarbowego pozwoliła na automatyczne przygotowanie gotowych rocznych zeznań podatkowych. Teraz każdy może wybrać, czy chce złożyć gotowe zeznanie, czy samemu je wypełnić.

Od 15 lutego, w usłudze Twój e-PIT udostępnione zostały podatnikom ich zeznania roczne PIT-37 i PIT-38 za 2018 r.

– Skorzystanie z tej usługi to konkretne korzyści, takie jak oszczędność czasu, gwarancja bezpieczeństwa i brak ryzyka spóźnienia się z rozliczeniem. Warto pamiętać, że jest to najszybszy, najprostszy i bezkosztowy sposób na złożenie swojego zeznania – przekonuje Anna Szczepańska, Rzecznik Prasowy Izby Administracji Skarbowej w Warszawie.

Twój e-PIT to usługa, wspierająca podatnika w wypełnianiu obowiązków podatkowych przez wykorzystanie danych, które posiada Krajowa Administracja Skarbowa (KAS). Dzięki tej usłudze nie trzeba ponownie podawać wszystkich danych.

Nowa usługa ma pozwolić oszczędzić czas i łatwiej rozliczyć ulgi, ponieważ nie będzie potrzeby już dostarczać do urzędu skarbowego dokumentów, które potwierdzają prawo do skorzystania z odliczenia lub ulgi.

Informacja o nowej usłudze

Dla osób, które nie mogą skorzystać z tego rozwiązania w domu, mazowieckie urzędy skarbowe przygotowały odpowiednie stanowiska komputerowe z bezpiecznym dostępem do Portalu Podatkowego. Jeżeli ktoś nie ma Internetu albo nie wie jak korzystać z usługi Twój e-PIT, może przyjść do urzędu skarbowego i skorzystać z pomocy pracowników i sprawdzić rozliczenie PIT w swoim urzędzie.

Twój e-PIT – najważniejsze informacjeW 2019 r. (z zastosowaniem do rozliczeń za 2018 r.) usługa jest dostępna dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz podatników, którzy uzyskują przychody z kapitałów pieniężnych (np. ze zbycia akcji), tj. składają PIT-37 lub PIT-38.

Zeznanie podatkowe jest dostępne od 15 lutego do 30 kwietnia 2019 r. na Portalu Podatkowym. Każdy wybierze, czy chce skorzystać z e-PIT sporządzonego przez administrację skarbową, czy też samodzielnie wypełni zeznanie podatkowe.

– Zachęcające do skorzystania z portalu powinno być również to, że termin zwrotu nadpłaty podatku wynikający ze złożonego zeznania przez podatnika podatku dochodowego od osób fizycznych został skrócony z trzech miesięcy do 45. dni, o ile zeznanie zostanie złożone drogą elektroniczną. Nie oznacza to jednak, że podatnicy będą oczekiwali na zwrot nadpłaty podatku aż 45 dni. To termin maksymalny, urzędy skarbowe będą się starały, aby podatnicy, którzy złożą zeznanie podatkowe za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej otrzymali zwrot nadpłaty podatku jak najszybciej – informuje Anna Szczepańska Rzecznik Prasowy Izby Administracji Skarbowej w Warszawie.

Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT, ani nie odrzuci zeznania przygotowanego przez urzędy skarbowe, to 30 kwietnia będzie ono automatycznie zaakceptowane.

W sytuacji, gdy z zeznania przygotowanego w usłudze Twój e-PIT będzie wynikała kwota podatku do zapłaty, urząd skarbowy do końca maja prześle podatnikowi informację o podatku do zapłaty. Podatnik będzie miał 7 dni na zapłatę podatku – termin ten będzie liczony od dnia otrzymania informacji z urzędu. Za okres od 1 maja do upływu 7-dniowego terminu nie będą naliczane odsetki za zwłokę w zapłacie podatku.

Podkreślmy, że samodzielnie należy zaznaczyć zakładkę, czy rozliczamy się wspólnie z małżonkiem (zaznaczone jest to domyślnie) czy też np. jako samotny rodzic.

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 1

  1. Anonim says:

    Szkoda, że są błędy, których nie można skorygować

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Przeczytaj

Reklama

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU