Upały i burze na Mazowszu. Pamiętajmy o bezpieczeństwie

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego ostrzega, że do najbliższego czwartku czekają nas upały, a temperatura powietrza będzie przekraczać 30 stopni Celsjusza. Niewykluczone są również burze. Jak zachować się przy tak radykalnej pogodzie?

Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie, podobnie jak w poniedziałek, w kolejnych dniach termometry będą wskazywać ponad 30 stopni. Na wtorek prognozowane jest do 33 stopni, a w środę ma być najwyższa temperatura – do 36 stopni. W czwartek będzie “nieco” chłodniej – prognozowana temperatura to 31 stopni. Warto pamiętać, że wysoka temperatura może stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt.

Wiadomo powszechnie, że upały szczególnie źle znoszą osoby starsze, chore na nadciśnienie, cukrzycę i mające problem z sercem. Dlatego warto pamiętać o przestrzeganiu podstawowych zasad:

  • unikać przebywania na słońcu w porze największego nasłonecznienia – osoby z dolegliwościami układu krążenia nie powinny wychodzić w godz. 11.00-17.00;
  • chronić bezwzględnie przed przebywaniem na słońcu niemowlęta i małe dzieci, nie zostawiać ich w samochodzie;
  • osłaniać głowę przed promieniowaniem słonecznym;
  • pić 2-3 litry napojów dziennie (woda, napoje niesłodkie i niegazowane) – osoby po zawałach i cierpiące na chorobę niedokrwienną serca powinny pić napoje z dużą ilością mikroelementów, przede wszystkim magnezu i potasu;
  • w miarę możliwości schładzać ciało (np. często płukać dłonie i nadgarstki pod bieżącą chłodną wodą, przecierać kark, skronie) ale unikać skrajnych zmian temperatur;
  • unikać picia alkoholu (do spalenia alkoholu organizm wykorzystuje zasoby wody);
  • spożywać lekkostrawne, niezbyt obfite posiłki;

Nie zapominajmy też o zwierzętach – nie zamykajmy ich w małych nasłonecznionych obiektach, np. samochodach.

Gdy zauważymy objawy udaru słonecznego, tzn.:
– bóle i zawroty głowy
– osłabienie
– nudności
– zaburzenia widzenia, świadomości, przytomności
– gorączkę, dreszcze, czy drgawki
– przyśpieszenie tętna,
należy:
– ułożyć poszkodowanego w cieniu
– podać wodę (jeśli jest przytomny)
– nałożyć zimne kompresy
– wezwać pomoc medyczną.

Ostrzeżenia pogodowe oraz szczegółowa prognoza dla danego regionu są dostępne w serwisie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej www.pogodynka.pl.

Warto przypomnieć sobie także podstawowe zasady bezpieczeństwa nad wodą. Od początku roku na Mazowszu utonęło 25 osób, w 2016 roku – 46 osób, a w 2015 r. – 50 osób. Najbardziej niebezpiecznymi miejscami są kąpieliska niestrzeżone – rzeki, stawy, wyrobiska i żwirownie. Pamiętajmy, żeby kąpać się tylko w miejscach, gdzie są ratownicy. Służby (policja, WOPR, straż miejska) kontrolują kąpieliska, a także miejsca objęte zakazem kąpieli. Mazowiecki Urząd Wojewódzki stworzył spot zwracający uwagę na problem pozostawiania dzieci bez nadzoru rodziców w czasie wypoczynku nad wodą, w ramach kampanii Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji „Kręci mnie bezpieczeństwo… nad wodą”.

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji