Udane występy płockich tenisistów stołowych na turniejach mistrzowskich

Z dobrej strony pokazali się młodzi płoccy tenisiści stołowi klubu MLUKS Nadwiślanin Płock, podczas mistrzostw Polski Juniorek i Juniorów w Krakowie oraz podczas Mistrzostw Województwa Mazowieckiego w Warszawie. W krakowskim turnieju Katarzyna Bagrowska osiągnęła najlepszy wynik Nadwiślanina w tej kategorii wiekowej, z kolei na turnieju w Warszawie, w grze podwójnej młodzików brązowy medal wywalczyła płocka para Igor Modzelewicz – Kajetan Kachniewski.

Indywidualne i Drużynowe Mistrzostwa Polski Juniorek i Juniorów w Krakowie odbywały się w dniach 30 kwietnia – 3 maja. Katarzyna Bagrowska do turnieju mistrzowskiego zakwalifikowała się dzięki dobrym wynikom, osiąganym w trakcie całego sezonu. Wysoki ranking dał jej prawo gry w mistrzostwach bez konieczności udziału w eliminacjach wojewódzkich. W ostatniej chwili na listę startową mistrzostw „załapała się” druga juniorka Nadwiślanina – Dominika Wolińska, która skorzystała z wolnego miejsca udostępnionego przez organizatorów. Dla Dominiki był to debiut w turnieju indywidualnym rangi oficjalnych mistrzostw Polski PZTS (Polskiego Związku Tenisa Stołowego).

Niestety, obie płocczanki nie przebrnęły pierwszej rundy (1/32) turnieju głównego mistrzostw, w którym mecze rozgrywano do czterech wygranych setów. Katarzyna uległa 2:4 Alicji Borszowskiej ze Śnieżnika Stronie Śląskie, mimo, że jedną z partii wygrała z ogromną przewagą 11-3. Natomiast Dominika nie miała wiele do powiedzenia w pojedynku z rozstawioną z numerem 6. Agatą Uchnast z Jedynki Łódź, przegrywając 0:4.

Taki obrót sytuacji sprawił, iż płocczanki przystąpiły do gry w turnieju pocieszenia, w którym obowiązywała zasada do trzech wygranych setów. Podobnie jak w turnieju głównym, już w pierwszej rundzie, Dominika uległa 0:3 Julii Bibik z Warmii Lidzbark Warmiński.

Tymczasem Katarzyna Bagrowska w turnieju tym rozpoczęła „marsz” w kierunku krajowej czołówki juniorek, co bardzo dobrze wróży przed kolejnym sezonem, w którym znajdzie się w najstarszym roczniku w tej kategorii wiekowej. Pokonała kolejno Patrycję Waszczuk z SMS Włodawa 3:0, Marcelinę Kamińską z LUKS Straszyn 3:1 i Patrycję Kapek z MKS Czechowice-Dziedzice 3:2. Płocczankę zatrzymała dopiero Maja Mańkiewicz z LUKS Warmia, która po ciężkim pięciosetowym pojedynku zwyciężyła 3:2. Katarzyna zakończyła więc turniej sklasyfikowana w przedziale miejsc 17-24. Natomiast Dominika została sklasyfikowana w ostatnim przedziale miejsc 49-64, jednak punkty rankingowe zdobyte podczas tego turnieju, dadzą jej znakomitą pozycję wyjściową w województwie na początku następnego sezonu.

W turnieju gry podwójnej, płocczanki przegrały swoje mecze już w pierwszych rundach. Kasia z Adą Górską z Warmii uległy 0:3 parze gospodarzy turnieju z KS Bronowianki Kraków – Sarze Pytel i Ewie Kołodziej, a Dominika w parze z Grażyną Cieślą z KS Polonia Śmigiel poległy w starciu z rozstawioną z numerem 3. parą Paulina Knyszewska (Bronowianka) – Klaudia Nawrocka (Galaxy Białystok), które jak się później okazało zostały mistrzyniami Polski.

W turnieju miksta wystąpiła tylko Dominika, ale i tu w parze z Markiem Witczakiem (Łobzonka Wyrzysk) nie dała rady wyrwać seta parze Dominika Wołowiec (Bronowianka) – Kamil Urbanowicz (Warmia).

Wielką nieobecną krakowskiego turnieju, w zespole Nadwiślanina była Anna Nowakowska, która mocno przyczyniła się do awansu płockiego klubu do turnieju drużynowego mistrzostw Polski juniorek. Z powodu kontuzji płocczanka zdołała jedynie stanąć do dekoracji podczas turnieju drużynowych mistrzostw Mazowsza, kiedy Katarzyna Bagrowska i Dominika Wolińska wywalczyły brązowy medal.

W drużynowych mistrzostwach Mazowsza, płocczanki uległy tylko zespołowi GLKS Nadarzyn, w którym zagrała Anna Wereszczaka, jeszcze w poprzednim sezonie zawodniczka Nadwiślanina. Mecz trwał blisko dwie godziny, ale ostatecznie rywalki wygrały minimalną różnicą pojedynków 3:2. Za to w meczu o trzecie miejsce zdecydowanie pokonały ekipę GLUKS Start Łyse 3:0.

Z kolei, na mistrzostwach Polski, grając w okrojonym składzie, płocczanki nie miały większych szans. Oba pojedynki w fazie grupowej przegrały po 3:0. Były to spotkania z UKS Płomień Limanowa i LUKS Warmia Lidzbark Warmiński. Na dodatek, w ostatnim meczu Dominika musiała skreczować swój pojedynek z Mają Mańkiewicz i płocczanki oddały też walkowera w grze podwójnej. Ostatecznie zostały sklasyfikowane w przedziale miejsc 17-24.

Młodzi płocczanie jeszcze lepiej zaprezentowali się turniejach Mistrzostw Województwa Mazowieckiego Młodziczek i Młodzików, które odbyły się 26 kwietnia w Warszawie.

Awans do turnieju mistrzostw Polski wywalczyła Zuzanna Rajchman, której drogę do drugiego miejsca w turnieju eliminacyjnym otworzyło zwycięstwo 3:1 nad faworyzowaną Amelią Kotarską z Returnu Piaseczno. Niewiele brakowało, by w półfinale Zuzia zagrała przeciwko swojej klubowej koleżance Julii Czubakowskiej, która jednak w ćwierćfinale musiała uznać wyższość Patrycji Puchalskiej z SCKiS Hals Warszawa.

Na zakończenie mistrzowskich zmagań Zuzia i Julia udanie zagrały w turnieju gry podwójnej docierając do półfinału, w którym przegrały 0:3 z późniejszymi złotymi medalistkami – Julią Więckowską (Hals) i Martyną Lis (Bogoria Grodzisk Maz.). W grze o trzecie miejsce uległy, niestety, 2:3 Oliwii Kornackiej i Amelii Kotarskiej (Return), pomimo prowadzenia 2:1 w setach. Płocczanki po drodze w 1/8 odprawiły z turnieju występującą w parze z Karoliną Sadowską (Return), Alicję Firszt z Nadwiślanina, która całkiem nieźle, jak na żaczkę, zaprezentowała się w turnieju gry pojedynczej, w którym to zajęła miejsce 17-20.

Co nie udało się dziewczętom w grze podwójnej, udało się chłopcom, a dokładnie parze Kajetan Kachniewski – Igor Modzelewicz. Po przegranej w półfinale z późniejszymi mistrzami województwa Łukaszem Sokołowskim (Spójnia Warszawa) i Mikołajem Kicińskim (Hals), w meczu o trzecie miejsce płocczanie pewnie pokonali 3:0 debel Returnu Piaseczno Jakub Brzezik – Bartłomiej Szołkowski i przywieźli do domu brązowe medale.

W turnieju indywidualnym nie powiodło im się jednak tak dobrze, jak ich koleżankom. Kajetan Kachniewski został  sklasyfikowany w przedziale miejsc 17-20, Igor Modzelewicz 21-24, a Kuba Kosieliński 33-48.

Dodatkowo, ostatni z płocczan turniej gry podwójnej zakończył w pierwszej rundzie, kiedy to w parze z Jakubem Fligielem z Alfy Gostynin musiał uznać wyższość późniejszych płockich brązowych medalistów.

Swój pierwszy sukces na mistrzostwach Mazowsza odniosła także skrzatka – najmłodsza z reprezentantów Nadwiślanina na turniejach wojewódzkich – Natalia Kosielińska. W rozegranym w Warszawie turnieju dla dziewięciolatków i młodszych zajęła 4. miejsce.