Uczniowie znają powstanie styczniowe [ZDJĘCIA]

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

W Książnicy Płockiej we wtorek, 21 stycznia, rozstrzygnięto powiatowy konkurs ” Śladami Zygmunta Padlewskiego”, dotyczący wiedzy z Powstania Styczniowego 1863 r.

Do konkursu przystąpili uczniowie w grupach trzyosobowych z płockich gimnazjów nr 1, 3, 5, 13 oraz gimnazjum Stowarzyszenia Oświatowców Polskich. Stawkę uzupełniło IV Liceum Ogólnokształcące i gimnazjum w Słupnie. – W programie były gry planszowe, konkurs krasomówczy, pytanie chronologiczne oraz należało odpowiedzieć na 10 pytań związanych z powstaniem styczniowym. Po zakończeniu konkursu okazało się, że trzy zespoły mają jednakową ilość punktów, po 32, i trzeba było przeprowadzić dogrywkę – relacjonuje Krzysztof Wiśniewski.

Po dogrywce 1. miejsce przypadło uczniom IV LO, za nimi znalazło się Gimnazjum z Słupna i triumfatorzy ubiegłorocznego, rocznicowego konkursu – Gimnazjum nr 13 z Płocka.

Zygmunt Padlewski to polski działacz niepodległościowy, generał powstania styczniowego. Urodził się w majątku Czerniawka Mała w powiecie berdyczowskim na Ukrainie. Po wybuchu Powstania Styczniowego w 1863 roku był naczelnikiem miasta Warszawy oraz naczelnikiem powstania w guberni płockiej. Oddział jego nie zdołał jednak zdobyć Płocka i poniósł porażki pod Słominem i Unieckiem (28 stycznia 1863), następnie pod Myszyńcem (9 marca), Drążdżewem (12 marca) i Radzanowem (21 marca 1863). Został ujęty przez władze rosyjskie 21 kwietnia pod Borzyminem niedaleko Rypina, a następnie skazany na karę śmierci i rozstrzelany w Płocku 15 maja 1863 r.
W ubiegłym roku obchodzono uroczyście, zarówno w Płocku jak i w całym kraju, obchody 150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.

Piotr Mrówka

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji