REKLAMA

Uczcili 76. rocznicę likwidacji płockiego getta

REKLAMA

We wtorek płocczanie wraz z wiceprezydentem Romanem Siemiątkowskm oraz wicedyrektorem Muzeum Mazowieckiego, Krystyną Suchanecką uczcili 76. rocznicę likwidacji płockiego getta. Uroczystość odbyła się przy ul. Mickiewicza, na żydowskim kirkucie.

PowiązaneTematy

– Gmina żydowska w Płocku była jedną z najstarszych w Polsce, istniała już w XIII wieku. Towarzyszyła historii miasta przez wieki – zarówno w tych dobrych, jak i w złych chwilach. Na tablicy upamiętniającej obywateli Płocka poległych w obronie miasta przed bolszewikami w 1920 roku nie brakuje nazwisk płocczan żydowskiego pochodzenia – wspominał Roman Siemiątkowski przed zgromadzoną grupą płocczan w różnym wieku.

fot. Urząd Miasta Płocka

Wiceprezydent Płocka przypomniał losy płockich Żydów. Płockie getto powstało na starówce 1 września 1940 roku. Pod koniec tego samego roku przebywało w nim około 10 tysięcy osób, w tym około 7 tysięcy płocczan. Pozostali byli uciekinierami i wysiedleńcami z ościennych miejscowości.

Nocą z 20 na 21 lutego 1941 roku płockie getto zostało otoczone przez hitlerowców. Rozpoczęła się akcja wysiedlenia Żydów z Płocka pod kryptonimem „Tempo“. Od rana 21 lutego 1941 roku zebrali płocczan pochodzenia żydowskiego na ulicy Kwiatka. Chorych zabijali na miejscu. Zdrowych po południu, po kilku godzinach trzymania na mrozie, zaczęli wywozić samochodami do obozu w Działdowie. Trafiło tam około 4 tysięcy osób. Ostatnie wysiedlenie odbyło się 1 marca 1941 roku Do obozu w Działdowie trafiło łącznie sześć tysięcy Żydów z Płocka. Do miasta, po wojnie, wróciło zaledwie sto osób.– Po siedmiu wiekach, gmina żydowska przestała istnieć. Nie wolno nam dziś zapomnieć o tych ludziach, ani dramacie, który ich spotkał – dodał Roman Siemiątkowski.

Wiceprezydent poprosił o uczczenie ich symboliczną minutą ciszy. Następnie wspólnie z wicedyrektor Krystyną Suchanecką zapalili 76 białych i czerwonych zniczy i złożyli kwiaty.

źródło: Urząd Miasta Płocka

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA

  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU