Tylko trzy kąpieliska w mazowieckim

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Warszawie ogłosił listę miejsc w województwie mazowieckim, w których bezpiecznie możemy korzystać z uroków wakacyjnej kąpieli. Niestety, jest ich niewiele.

Sanepid rozróżnia dwa rodzaje takich miejsc: kąpieliska i miejsca wykorzystywane do kąpieli. Według ustawy z 2010 roku, kąpielisko to wyznaczony uchwałą rady gminy, wydzielony i oznakowany fragment wód powierzchniowych, wykorzystywany przez dużą liczbę osób kąpiących się, określoną w uchwale rady gminy w sprawie wykazu kąpielisk, pod warunkiem że w stosunku do tego kąpieliska nie wydano stałego zakazu kąpieli. Kąpieliskiem nie jest basen pływacki, basen uzdrowiskowy, zamknięty zbiornik wodny podlegający oczyszczaniu lub wykorzystywaniu w celach terapeutycznych, sztuczny, zamknięty zbiornik wodny, oddzielony od wód powierzchniowych i wód podziemnych.

Natomiast miejsce przeznaczone do kąpieli to wydzielony i oznakowany fragment wód powierzchniowych, niebędący kąpieliskiem i wykorzystywany do kąpieli. Czym to się różni w praktyce? Przede wszystkim obowiązkami administratora i – co za tym idzie – kosztami.

Kąpieliska muszą być zgłaszane do 31 grudnia poprzedzającego roku, organizatorzy muszą również do 15 czerwca (w porozumieniu z Sanepidem) ustalić harmonogramy badania jakości wody, które ma odbywać się przynajmniej raz na na miesiąc i nie mniej niż 4 w sezonie. Jakość wody ma być również kontrolowana wizualnie, a organizator zobligowany jest do sporządzania dokumentacji, zawierającej szczegółowy profil wody. Taką informację o jakości wody trzeba umieścić w miejscu widocznym dla użytkowników kąpieliska.

Miejsca wykorzystywane do kąpieli nie mają aż takich rygorystycznych przepisów, nadal jednak organizator musi oznakować teren i wykonać badanie wody jakości na 2 tygodnie przed rozpoczęciem. Kolejne badanie ma być wykonane przynajmniej raz w trakcie sezonu. Nie są to zbyt wygórowane oczekiwania, w związku z czym możemy nie mieć pewności co do jakości takiej wody.

Sanepid ostrzega, że korzystanie z kąpieli w innych miejscach niż wskazane w przez inspektorat nie jest wskazane, a z kąpieli nie należy korzystać w czasie silnych zakwitów glonów, ze względu na możliwość wystąpienia ujemnych skutków zdrowotnych.

Wykaz kąpielisk w województwie mazowieckim
– PSSE Otwock Kąck, Kąpielisko w Kącku, staw Kąck, działka nr 301/1i 673, Kąck
– PSSE Płock Płock, Kąpielisko Miejskie “Sobótka”, Zalew Sobótka, ul. Parowa
– PSSE Żyrardów, Zalew Żyrardowski, rzeka Pisia Gągolina, ul. Ziołowa.

Miejsca wykorzystywane do kąpieli
– PSSE Ciechanów, Ciechanów Krubin, glinianka Krubin, ul. Sońska, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Ciechanowie
– PSSE w Garwolinie, Jabłonowiec, miejsce wykorzystywane do kąpieli przy Ośrodku Wypoczynkowym “Tęcza” w Jabłonowcu, rzeka Okrzejka Jabłonowiec 54, 08-455 Trojanów, Firma Handlowo-Turystyczna “Tęcza” Kazimierz Gugałka, Jabłonowiec 54, 08-455 Trojanów
– PSSE Legionowo, Serock, Jezioro Zegrzyńskie Serock, ul. Retmańska, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Serocku
– PSSE Legionowo, Jezioro Zegrzyńskie, Wieliszew, ul. 600-lecia, Urząd Gminy Wieliszew
– PSSE Ostrołęka, rz. Narew, ul. Wioślarska, Urząd Miasta w Ostrołęce, Plac Bema 1
– PSSE Sierpc, jezioro Bledzewo, Bledzewo, Polskie Linie Lotnicze Lot
– PSSE Sierpc, jezioro Urszulewo, Słupia, Horągiew Mazowiecka ZHP Hufiec Sierpc
– PSSE Sierpc, jezioro Szczutowo, Szczutowo, Zajazd “Przystań” w Szczutowie.

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji