Autyzm jest coraz częściej rozpoznawanym zaburzeniem wśród polskich dzieci. Teraz rodzice dzieci autystycznych będą mogli spotykać się w specjalnie dla nich stworzonym klubie.

Autyzm to zaburzenie rozwojowe, które powoduje odcięciu się człowieka od zewnętrznego świata, poczuciu wyobcowania, izolacji. Według najnowszych badań, autyzm może oznaczać wewnętrzną pustkę lub przeciwnie – bogactwo przeżyć wewnętrznych. Słowem „autyzm” określa się całe spektrum autystyczne, np. autyzm wczesnodziecięcy, autyzm atypowy, zespół Aspergera itp.

Przyczyny autyzmu nie są do końca poznane. Mogą to być na przykład czynniki biologiczne, jak uszkodzenia mózgu, które powstają na skutek obecności teratogenów w okresie ciąży i porodu. Autyzm jest powikłaniem, związanym z niedotlenieniem w okresie płodowym i noworodkowym. Niedotlenie powoduje mikrouszkodzenia mózgu, a to wpływa na upośledzenie mowy i wszystkich sfer osobowości.

Najczęściej wymieniane potencjalne przyczyny autyzmu, to:
– uwarunkowania genetyczne,
– wiek ojca przekraczający 40 lat,
– nietolerancja kazeiny oraz glutenu,
– urazy okołoporodowe,
– toksoplazmoza,
– dziecięce porażenie mózgowe,
– alergie i osłabiona zdolność do detoksykacji.

W autyzmie dziecięcym najbardziej charakterystyczną cechą jest nadwrażliwość na bodźce – dotyk, zapach, dźwięk, światło, obrazy. Prawdopodobnie uszkodzenia mózgu powodują, że maluch nie umie prawidłowo odbierać i interpretować docierających do niego sygnałów, co skutkuje ucieczką w swój świat – przestaje odbierać sygnały zewnętrzne i reagować na nie, albo odbiera je w ograniczonej postaci. Warto wspomnieć, że w Polsce już 1 na 100 dzieci rodzi się z autyzmem.

Dla rodzica nie jest to łatwa sytuacja, choć dużo trudniej jest, gdy autyzm nie został rozpoznany. Teraz w Płocku znajdą miejsce, w którym mogą stać się silniejsi i wymieniać doświadczeniami z rodzicami w podobnej sytuacji.

Już jutro, 20 listopada, do naszego miasta przyjedzie kilkudziesięciu rodziców dzieci z autyzmem z różnych stron Polski. Okazją jest inauguracja 15. Klubu Rodziców Autyzm Help, który działać będzie pod skrzydłami Fundacji JiM. Organizatorzy zapraszają o godz. 10.30 do Szkoły Podstawowej nr 23 im. Armii Krajowej, ul. Walecznych 20.

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Warto Przeczytać

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji