REKLAMA

„Twoja paczka została zatrzymana, konieczna dopłata”. Oszuści zatrzymani, ale są kolejni…

REKLAMA

Wysyłając fałszywe sms-y, przestępcy oszukali ludzi na ponad 1,5 mln zł. Aresztowano w tej sprawie 17 osób, ale policja nie wyklucza dalszych zatrzymań w tej sprawie. Tymczasem, jak donoszą nam czytelnicy, wiadomości o podobnej treści były wysyłane również w ostatnich dniach.

O zatrzymaniu oszustów internetowych ze zorganizowanej grupy przestępczej poinformowała Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach. Wydział do Walki z Cyberprzestępczością wspierani m.in. przez śledczych z Biura do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji zatrzymali członków zorganizowanej grupy przestępczej.

Działania przeprowadzono na terenie Katowic, Warszawy, Krakowa, Tczewa, Wrocławia i Zakopanego. W ich wyniku policjanci zatrzymali łącznie 19 osób – obywateli Białorusi i Ukrainy – należących do zorganizowanej grupy przestępczej, która specjalizuje się we włamaniach na rachunki bankowe oraz kradzieży zgromadzonych tam środków. Kilku spośród nich zatrzymano na „gorącym uczynku” przestępstwa.

– Sprawcy działali z wykorzystaniem metody, przed którą wielokrotnie ostrzegaliśmy. W pierwszej fazie oszuści organizowali tzw. kampanię SMS, rozsyłając wiadomości tekstowe o konieczności dokonania często symbolicznej dopłaty np. do oczekiwanej przesyłki. W wiadomości zamieszczony był link, pod którym można było rzekomo poznać szczegóły, w rzeczywistości kierujący na podstawioną stronę banku. Sprawcy nakłaniali w ten sposób odbiorców wiadomości SMS do uruchomienia przesłanego linku, docelowo umożliwiającego przejęcie loginu i hasła do bankowości elektronicznej i kradzieży pieniędzy z konta. Oszuści wielokrotnie zaciągali też pożyczki na przejętych rachunkach i wyprowadzali tak pozyskane środki – informuje KWP Katowice.

Jak ustalili policjanci, skradzione pieniądze członkowie grupy wypłacali w bankomatach metodą na BLIK, w różnych miastach na terenie Polski, m.in. w Katowicach, Krakowie, Kaliszu, Łodzi, Poznaniu, Sopocie, Sosnowcu, Warszawie, Wrocławiu czy Zakopanem. Pieniądze przelewali także na rachunki bankowe będące w dyspozycji grupy, aby później je także wypłacić.

Funkcjonariusze ustalili, że od 1 grudnia 2020 do 8 kwietnia 2021 roku przestępcy wysłali co najmniej 280 tysięcy wiadomości SMS z fałszywym linkiem. Oszukane w ten sposób osoby straciły przynajmniej 1,5 miliona złotych. Podczas działań w Warszawie – 8 kwietnia 2021 roku – policjanci zabezpieczyli kolejne urządzenia wykorzystywane w przestępczej działalności.

Na wniosek śledczych z nadzorującej sprawę Prokuratury Okręgowej w Gliwicach, sąd zastosował wobec 17 zatrzymanych środki zapobiegawcze w postaci tymczasowych aresztowań, a wobec jednej osoby dozór policyjny i poręczenie majątkowe.Funkcjonariusze podkreślają jednak, że sprawa jest rozwojowa i prowadzący ją policjanci z Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością KWP w Katowicach nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

Płocczanie również otrzymują fałszywe sms-y

Pomimo zatrzymania części przestępców, sms-y z fałszywymi wiadomościami nadal są wysyłane. Wczoraj jedna z nich trafiła na telefon naszego redakcyjnego kolegi. Podobne wiadomości otrzymali nasi czytelnicy, którzy przekazywali nam wczoraj zrzuty sms-ów.

– Dziś rozsyłają takie fałszywe wiadomości SMS do starszych ludzi. Na szczęście osobiście pilnujemy rodziców, ale ostrzeżcie innych. Jest to próba wyłudzenia danych – napisała do nas czytelniczka.

Apelujemy więc o ostrożność i nie klikanie w linki, które przychodzą w wiadomościach sms czy na portalach społecznościowych.

Fot. slaska.policja.gov.pl
Fot. slaska.policja.gov.pl
Fot. slaska.policja.gov.pl

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU