REKLAMA

Tu nic się nie jara, to tylko…

REKLAMA

Niespełna tydzień temu płocczan obudził w nocy okropny zapach. Straż pożarna, policja, Centrum Zarządzania Kryzysowego, media i sami mieszkańcy – wszyscy szukali źródła tego, mówiąc wprost, smrodu. PKN Orlen tłumaczył, że wiatr jest w przeciwnym kierunku i pomiary też nic nie wykazują. W nocy z 1 na 2 września sytuacja powtórzyła się w jeszcze większym stopniu…

– Jest 2 września godz. 00.45. Budzi mnie ze snu potworny smród „gorącego asfaltu” i duszność, ból głowy, szczypanie oczu i w gardle. Jestem astmatyczką. Zróbcie coś z tym, żeby pod osłoną nocy nas nie wytruwali. Mieszkam na 11 listopada – napisała do nas pani Barbara.

– Wczoraj późnym wieczorem bardzo intensywnie śmierdziało, jakby paloną gumą, przez długi czas i to w całym Płocku. Czy znów Petro… nas truje? Dziś wstałam z okropnym bólem głowy… To chyba najwyższy czas na przeprowadzkę daleko stąd… – to pani Agata.

– Dzisiejszej nocy znów obudził mnie straszliwy smród palonej gumy. Działo się to na ulicy Jachowicza. Nie było możliwości ani spać ani oddychać – pani Joanna.

– Znów śmierdzi – ulica Królewiecka – pani Katarzyna. – Co tak strasznie śmierdzi?! – pan Krzysztof. – Tym razem odór na Podolszycach, os. Czwartaków. Zaczęło się jakieś 20 minut temu. Przeokropny zapach,nie da się wytrzymać – pani Aleksandra.

Takie i podobne wpisy zaczęły się po godz. 22 i trwały przez kilka godzin, podobnie jak odór, unoszący się tym razem nad całym Płockiem. PKN Orlen owszem, przesłał komunikat o rozpoczynających się pracach remontowych, ale zaznaczył, że efektem może być jedynie „zwiększona aktywność pochodni, w postaci efektów świetlnych”.

Na profilu „Stop dla smrodu z Petrochemii” wpisów jest kilkadziesiąt, podobnie na profilu PetroNews. Mieszkańcy jednogłośnie wskazują winnego tej sytuacji.

– Takiego smrodu jak dzisiejszej nocy to jeszcze nie było. Bałam się położyć bo nie wiedziałam czy się obudzę, po prostu brak słów na komentarz tej sytuacji, ile pożyjemy my, a ile nasze dzieci przy ciągłym zatruwaniu nas przez Orlen????? – pyta pani Ewa.

– W zeszły weekend miałam to szczęście, że byłam poza Płockiem i nie czułam tych zapachów. Ale niestety, to co było dziś w nocy to jakaś masakra…. Pomimo zamkniętych okien smród do nie wytrzymania. Ból głowy,płacz dzieci i niewyspanie. Żal i żenada ze strony Orlenu – pisze pani Milena.

– Mieszkam na Starym Mieście i obudził mnie w nocy ten fetor. Trzeba z tym do telewizji i marsze jakieś, nie wiem. Specjalnie wybudowali za niski komin, żeby na Warszawę nie szło, tylko i nas zostawało, zabójcy – stwierdza pani Karolina.– Smród dotarł też koło 22.30 do Nowego Gulczewa. Nauczony doświadczeniem pozamykałem okna. Promocje na Paliwo Pan Jasiński może sobie włożyć tan gdzie światło nie dociera! Potrują nas wszystkich! – to z kolei mieszkaniec położonego przy Płocku Nowego Gulczewa.

– To jest skandal??. W domu śmierdziało tak, jakbym stała przy dystrybutorze z paliwem. Orlen śmieje nam się w twarz. Specjalnie wypuszczają te smrody na noc z myślą, że już mieszkańcy Płocka śpią, nic nie poczują i nie będą dzwonić ?. A później napiszą notatkę, że nie zostały przekroczone normy!! Jawnie nas trują i do tego śmieją nam się w twarz!! Dziś w nocy to już przesadzili!!! – denerwuje się pani Monika.

Mieszkańcy donosili o smrodzie tym razem już nie tylko na Skarpie, ale i Starym Mieście, Międzytorzu czy Podolszycach. Nie da się ukryć, że tak szeroki zasięg ma tylko PKN Orlen. Niestety, nie udało nam się dodzwonić do biura prasowego koncernu, wysłaliśmy więc pytania e-mailem. W WIOŚ również linie cały czas były zajęte. Zapytaliśmy więc w płockim ratuszu, czy Centrum Zarządzania Kryzysowego ustaliło przyczynę nocnych zapachów.

– W nocy było kilkadziesiąt interwencji ze wszystkich rejonów miasta – przyznaje Alina Boczkowska z zespołu kontaktów z mediami płockiego ratusza. – Zakładowa straż pożarna PKN Orlen sprawdziła pomiary, które nic nie wykazały, nie wykazują również nic stacje pomiarowe przy ul. Reja i Gimnazjum. PKN Orlen zaprzecza, jakoby zapach pochodził z zakładu produkcyjnego – dodaje.

Faktycznie, stacje pomiarowe zarówno przy ul. Reja, jak i na terenie Gimnazjum, nic nie wykazały.

Dlaczego? No cóż, być może dlatego, że stacje pomiarowe wskazują jedynie niektóre substancje w powietrzu. Te, które powodują duszności, wymioty i odczucie ogromnego smrodu, wcale nie muszą być wykazywane. Może warto więc postarać się o stację pomiarową, która będzie pokazywała pełną zawartość powietrza w Płocku i analizę wzrostu poszczególnych substancji?

– Dzwoniąc od rana do wszelkich instytucji powołanych w mieście, między innymi do Ochrony Środowiska, nikt nie potrafi na dany temat odpowiedzieć. Podobno na smród nie ma żadnej normy – napisała pani Basia. Jak widać, nie tylko nie ma normy, ale i sposobu, by mu zapobiegać. Jak długo płocczanie to wytrzymają? I jak długo winowajca będzie chował głowę w… komin? Fakt jest jeden – jeśli wyziewy nie przestaną zakłócać spokoju mieszkańców Płocka, jeśli nikt na poważnie nie zainteresuje się sprawą, zamiast lekceważąco zasłaniać się wiatrem i stacjami pomiarowymi, przyśpiewka kibiców „Tu nic się nie jara, to tylko wodna para” może stać się gwoździem do trumny dla stosunków między PKN Orlen a płocczanami.

Aktualizacja

O godzinie 11.40 otrzymaliśmy informację z biura prasowego Orlenu:

– Pragniemy poinformować, iż odnotowane dzisiejszej nocy uciążliwości zapachowe, które dotknęły mieszkańców Płocka związane są z przygotowaniem instalacji do wymaganego prawem postoju remontowego. Zapewniamy, iż podejmujemy wszelkie możliwe działania minimalizujące wpływ remontów na otoczenie ale nie zawsze udaje się przeprowadzić konieczne prace w sposób neutralny zapachowo, za co PKN ORLEN pragnie przeprosić mieszkańców miasta i okolic – informuje PKN Orlen.

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 7

 1. nie says:

  koniec kurwa. wyprowadzam się!

 2. Jan says:

  Można ich zmusić do myślenia – nie tankując w stacjach Orlenu.Ja tak właśnie robię.

  • Error says:

   A gdzie chcesz tankować? Każdy bierze paliwo z Orlenu ;) To nie jest rozwiązanie.

 3. Eryk says:

  Jak co śmierdzi? Czyszczenie instalacji. Czyli – to co jest najgorszym mozliwym syfem jest spalane, przepalane, utylizowane. To jakyś w kamienicy spaliła śmieci i wyczyściła komin a całość rozrzuciła po sąsiadach.

 4. k says:

  ciekawe co tak śmierdzi i jaki ma wpływ na nasze zdrowie.

 5. Panda says:

  Skoro przeprosili, to ok.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Przeczytaj

Reklama

REKLAMA
 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU