Trzy ofiary śmiertelne – wzrasta liczba ofiar utonięć na Mazowszu

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

W ostatnim okresie pogoda sprzyja, aby każdą wolną chwilę spędzić nad wodą. Wyjeżdżamy całymi rodzinami i chcemy jak najpełniej wykorzystać ten wakacyjny czas. Niestety, wiele osób, mimo ciągłych apeli policjantów – wciąż zapomina o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. By uniknąć niebezpiecznych sytuacji i maksymalnie ograniczyć ryzyko utonięć, policja już dziś przypomina o kilku zasadach, które każdy z nas powinien stosować.

Kolejne ofiary kąpieli, kolejne trzy tragedie, które wydarzyły się w naszym województwie w miniony weekend… W piątek, 17 czerwca, w powiecie płockim 59-letni mężczyzna utonął w stawie. Podobna sytuacja miała miejsce w niedzielę w powiecie węgrowskim – w miejscu, gdzie obowiązuje całkowity zakaz kąpieli, utonął 20-latek. Również tego samego dnia, w powiecie makowskim zginął 37-letni mężczyzna, który próbował ratować z topieli inne osoby.

Łącznie od początku wakacji, które przecież dopiero co się zaczęły, woda pochłonęła aż trzy osoby. To bilans minionego weekendu. Przed nami jeszcze całe 2 miesiące wyjątkowo gorących dni. Wybierając się więc nad wodę, należy szczególnie zadbać o bezpieczeństwo swoje i najbliższych.

Policja przypomina, że ubiegłoroczna ilość ofiar utonięć wynosiła 25 osób. Najczęściej tragedie były spowodowane lekkomyślnością i brakiem rozwagi. A przecież można było temu zaradzić…

Po tragicznym weekendzie, policja ponownie zwraca uwagę na najważniejsze kwestie, o których nie wolno nam zapomnieć:

  • Pływaj tylko w miejscach strzeżonych, czyli tam gdzie jest ratownik WOPR.
  • Przestrzegaj regulaminu kąpieliska na którym przebywasz. Stosuj się do uwag i zaleceń ratownika.
  • Nie pływaj w czasie burzy, mgły lub gdy wieje porywisty wiatr.
  • Nie skacz rozgrzany do wody, unikniesz wstrząsu termicznego.
  • Nie skacz do wody w miejscach nieznanych. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem.
  • Nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu.

Nie można też przeceniać swoich umiejętności pływackich. Warto zachować pewną granicę, która będzie dla nas bezpieczna i nie będzie zagrażała bezpośrednio naszemu zdrowiu oraz życiu. Jeśli każdy z nas weźmie sobie rady policji do serca, to być może ograniczymy bilans zeszłorocznych ofiar. Miejmy nadzieję, że to lato okaże się dla nas wyjątkowo bezpieczne.

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji