Trwa renowacja wieży ciśnień

REKLAMA

Rozpoczęła się renowacja zabytkowej wieży ciśnień przy pl. Dąbrowskiego. Obiekt zmieni się nie do poznania. Powstanie oszklony punkt widokowy z restauracją i pięknym tarasem. 

Wykonana z czerwonej cegły budowla została wzniesiona 120 lat temu. Wieża była jednym z nowoczesnych elementów płockich wodociągów miejskich oraz najwyższym gmachem w mieście. Koncesję na budowę systemu wodociągów otrzymał moskwiczanin, Selewka Chessin. Zbudował on stację pomp i filtrów u podnóża skarpy – w rejonie współczesnej ulicy Kawieckiego – oraz pięciopiętrową wieżę, która zapewniała odpowiednio wysokie ciśnienie w miejskich kranach. Na ostatnim piętrze obiektu znalazł się pojemnik na wodę, mieszczący w sobie – jak to wówczas określano – siedem tysięcy wiader. Wieża miała też znaczenie militarne – dlatego dwukrotnie była obiektem bombardowania. Z czasem jej przeznaczenie ulegało jednak zmianie. Przed wybuchem drugiej wojny światowej służyła płocczanom za mieszkania, później była warsztatem naprawczym, archiwum wodociągów, a w finale siedzibą galerii sztuk.

PowiązaneTematy

Obiekt od końca lat 90. stał opuszczony, a jej właściciel – Urząd Miasta Płocka – szukał sposobu na zagospodarowanie tego obiektu. Problem ze znalezieniem nowej funkcji dla zabytkowej wieży wynikał z konfliktu pomiędzy Państwową Strażą Pożarną, a konserwatorem zabytków – strażacy niechętnie podchodzili do możliwości adaptacji budowli ze względu na wąską klatkę schodową. Na szczęście nowy projekt renowacji wieży ciśnień godzi względy bezpieczeństwa i wymagania konserwatora. Przygotowały go Wodociągi Płockie po ponownym przejęciu obiektu na własność.

W ubiegłym roku, z okazji 120. rocznicy powstania Wodociągów Płockich, firma rozpoczęła renowację wieży – według projektu Marty Siodłak i Krzysztofa Kamińskiego. Zgodnie z nim, na parterze i pierwszym piętrze powstanie restauracja lub kawiarnia, która dodatkowo wykorzysta nowy taras z fontanną. Drugie i trzecie piętro zostanie zagospodarowane na cele sal kulturalno-edukacyjnych. Najwyższy poziom wieży stanie się punktem widokowym – blaszany dach zmieni się w przeszkloną kopułę.

Prace nad renowacją rozpoczęły się jeszcze w ubiegłym roku –  wówczas wzmocniono fundamenty. W tym roku ustabilizowano obiekt, wymieniono stropy, zbudowano klatkę schodową, a ściany pokryto tynkami renowacyjnymi.  Zamontowano też szklaną kopułę na szczycie wieży. Przed ekipą remontową zostały jeszcze m.in. zainstalowanie na szklanej kopule osłon przeciwsłonecznych, wykonanie wewnętrznych instalacji oraz budowę tarasu wraz z fontanną.

Wodociągi Płockie planują wynająć wieżę takiemu użytkownikowi, który powiąże dwie funkcje obiektu – ekonomiczną i turystyczną. Firma zajęła się również przygotowaniem projektu zagospodarowania pl. Dąbrowskiego, który zakłada m.in. wymianę drzew – rosnące tam i chorujące brzozy już niebawem zostaną wymienione na szpaler platanowców.