REKLAMA

Trudna pora dla bezdomnych. Uruchamiane ogrzewalnie, noclegownie, infolinia…

REKLAMA

Zima i towarzyszące jej mrozy są szczególnie groźne dla osób, które nie mają stałego miejsca zamieszkania. Dlatego co roku uruchamiane są ogrzewalnie dla osób bezdomnych, mogą także skorzystać z noclegowni, punktów medycznych czy bezpłatnej infolinii.

PowiązaneTematy

Ogrzewalnia w Płocku, fot. UMP
Ogrzewalnia w Płocku, fot. UMP

W Płocku Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej uruchomił ogrzewalnię dla osób bezdomnych, która mieści się przy ul. Otolińskiej 23. Ogrzewalnia jest czynna w godzinach od 20 do 8, może z niej skorzystać maksymalnie 30 osób bezdomnych, do których dyspozycji jest punkt sanitarny i aneks kuchenny.

MOPS nie wyklucza, że w okresie silnych mrozów będzie możliwość otwarcia ogrzewalni całodobowo. Podobnie jak w ubiegłym roku, z ogrzewalni korzystać mogą tylko osoby niewymagające pomocy osób trzecich, które zobowiązane są do przestrzegania regulaminu placówki i zachowania spokoju. Pomoc w postaci tymczasowego schronienia w Ogrzewalni świadczona jest nieodpłatnie.

Ogrzewalnia w Płocku, fot. UMP
Ogrzewalnia w Płocku, fot. UMP

Co istotne, mogą tam się schronić także osoby bezdomne pod wpływem alkoholu (przypomnijmy, że w noclegowni nie ma takiej możliwości), ale w ogrzewalni obowiązuje całkowity zakaz wnoszenia oraz spożywania alkoholu, substancji psychoaktywnych i palenia tytoniu. Dyżur w ogrzewalni pełnić będą pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Płocku.Również wojewoda mazowiecki podjął działania na rzecz osób bezdomnych, przekazując organizacjom pozarządowym wspierającym osoby bezdomne 0,5 mln zł dofinansowania. Mazowiecki Urząd Wojewódzki uruchomił także bezpłatną infolinię 987. Pracownicy centrum zarządzania kryzysowego udzielają informacji na temat możliwych form wsparcia – wskazują najbliższe schroniska, jadłodajnie, czy punkty pomocy medycznej.

– Podczas tegorocznej zimy na Mazowszu bezdomni będą mieli do dyspozycji 73 placówki (w tym 28 w Warszawie) z 3 440 miejscami (1 523 w Warszawie, 1 917 poza Warszawą, w tym m.in.: 93 w Radomiu, 55 w Ostrołęce, 73 w Płocku, 40 w Siedlcach). Są to zarówno noclegownie, schroniska oferujące czasowe schronienie i pełne wyżywienie, jak i hostele zapewniające stałe lub czasowe zamieszkanie, wyżywienie oraz kompleksową opiekę wspomagającą. Dodatkowo wyodrębniono oddzielne placówki dla kobiet, mężczyzn, matek z dziećmi i dorosłych – informuje biuro prasowe wojewody.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA


  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU